$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

”İsimlerden Çok Takım…” (Burak Gören)

Türk Telekom’un yeni koçu Burak Gören’in Basketfaul’e verdiği özel röportaj…

”İsimlerden Çok Takım…” (Burak Gören)
  • 11.08.2017
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU

Türk Telekom ile antlaşmanızdaki en büyük etken neydi?

Türk Telekom, tarihinde yaşadığı başarılar ve ülke basketboluna verdiği katkılar nedeniyle Türkiye’nin sayılı kulüplerinden bir tanesi. Türk Telekom’ dan teklif geldiği zaman benim için düşünecek bir neden yoktu. Uzun yıllardır basketbola yatırım yapan, ciddi hedefleri olan bu kulübün bir parçası olmak bana gurur veriyor. Benim kişisel hedeflerim ve gelecek planlarım ile kulübün vizyonunun, potansiyelinin ve isteklerinin ortak noktada buluşması bu birlikteliği beraberinde getirdi. Umut ediyorum ki; çok başarılı bir sezonu geride bırakırız.

Daha önce antrenörlük yaptığınız Rönesans TED ve Petkim Spor’daki performansınıza baktığımızda belirgin bir başarı ivmesi görüyoruz. Bu başarı ivmenizi nasıl açıklarsınız?

SİSTEME SADAKAT
Uzun yıllar yardımcı antrenörlük yaptım. Çok değerli antrenörlerle çalışma fırsatı yakaladım ve hepsi de bana büyük sorumluluklar verdi, kişisel gelişimime büyük destekleri oldu. Rönesans Ted Ankara Kolejliler çok zorlu bir sezonda görevi bana verdi, ardından Petkimspor’daki görevim başladı. Başlangıçta çok zorlu bir dönemde görevi aldım. Takım düşme hattındaydı. Orada iki senelik süreçte çok başarılı işlere imza attık ekibim ile birlikte. Ekip çalışmasına çok inanan biriyim. Pozitif enerji ile birlikte kendini yenileyen ve modern basketbol oynatmaya çalışan bir yapım var. Çalışmanın gücüne ve sisteme sadakata çok fazla önem veriyorum. İşin her bölümünü detaylandırarak bir program dahilin de yapmaya çalışıyorum. Başarıya giden yolun planlı, disiplinli ve doğru çalışma ile bulunacağına sonsuz güvenim var.

TBL’de bu sezon dikkat çekici ve iddialı transfer hamleleri yaptınız. Kaya Peker ve Ender Arslan öncelikli olmak üzere transfer sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz?

İSİMLERDEN ÇOK TAKIM ÖN PLANA ÇIKMALI

Kaya ve Ender Türk basketbolu içim çok önemli isimler. Kariyerleri ve kişilikleri ile basketbol camiasında çok saygın yerleri var. Transfer döneminde her ikisi de burada oynamaya istekli ve motivasyonları üst seviyedeydi. Her ikisi de takımımıza hem saha içerisinde hem de saha dışında çok fazla katkılarının olacağından eminim. Bu iki isimin haricinde çok değerli oyuncularımızı da kadromuza kattık. Hem Türk oyuncularımız hem de yabancılarımız, oyuncu özellikleri ile olduğu kadar karakter ve kişilikleriyle burada bize çok değer katacaklar. Yapı olarak isimlerden daha çok takımın ve sistemin ön planda olmasına inanan biriyim. Oyuncu seçimlerimizde bu kriteri hep ön planda tuttuk. Bütün oyuncularımız pozitif bir enerji ile takımımızın önemli birer parçası olacak. Oyuncularımızın Türk Telekom spor kulübüne gerekli hizmeti yapacaklarından en ufak bir şüphem yok.

Türk Telekom’un bu sezon kadro yapısı nasıl kuruldu. Gerçekten hedef BSL şeklinde mi yola çıkıldı?

TBL’Yİ İYİ TANIYORUM
Şüphesiz. Bu sezon başında işe başlarken tek hedefimiz Türk Telekom markasını ait olduğu yere tekrar dönmesini sağlamak. Kadro planlaması bu yönde yapıldı. Sezonun ilk gününden, hedefimize varıncaya kadar aynı istek, heyecan ve kararlılıkla mücadele edeceğiz. TBL’nin çok farklı ve kendine özgü bir havası var. Son iki sezondur TB’ de çalışıyorum ve bu ligi iyi tanıdığımı düşünüyorum. Bu ligin dinamiklerine uygun bir kadro kurduk.

Bu sene BSL yolunda çok ciddi rakipleriniz olacak. Örnek verecek olursam Afyon Belediye ve Bahçeşehir Koleji’nin de iddialı kadrolar kurduğunu görüyoruz. Türk Telekom hem bu örnek verdiğim rakiplerden hem de diğer rakiplerinden sıyrılıp BSL hedefine ulaşması artı neyi yapması ya da daha iyi yapması gerekiyor?

BÜTÇELERE BAKARAK…
Öncelikle şunu söylemekte büyük fayda var, ben bunu Petkimspor’un başındayken geçen sezonun başında da söylemiştim. Sezon başından takımların kadrolarına bakarak yorum yapmayı ya da tahminde bulunmayı seven bir yapım yok. Takımları da bütçelerine göre sınıflandırmanın daha önceki örneklere de bakıldığı zaman hatalı bir yol olduğunu düşünmekteyim. Sonuç olarak söylediğiniz takımlar basketbol kamuoyunda üst lige çıkma yolunda bizim rakiplerimiz olarak gösterilmekte fakat ben bu ligde maç kazanmanın ne kadar zor olduğunu, hedefe ulaşmak için ne kadar mücadele edilmesi ve çalışılması gerektiğini çok iyi bilen bir insanım. Bu sezon başlarken düşüncemiz, bizim 17 tane çok değerli antrenör ve oyuncu kadrosuna sahip rakibimiz var ve bütün rakiplerimize çok büyük saygı duyuyoruz.

Bu sezon başta başkanımız olmak üzere yönetim kurulumuzdan çok ciddi destek ve ilgi görüyoruz. Bize her anlamda rahat çalışma olanağı sağladılar. Bizde bu destekle birlikte çok iyi bir takım olmak için çaba harcayacağız. Son derece mütevazi, ayakları yere sağlam basan, sadece işine odaklanan, çalışmanın gücüne inanan bir yapıda başarıyı yakalacağımıza inanıyorum.

Türk Telekom yeni sezona nasıl hazırlanacak? Hazırlık maçlarınız ve kamp programınız öğrenebilir miyiz?

PROGRAM
Ağustos ayının 18 ine kadar çalışmalarımızı Ankara’da sürdüreceğiz. Daha sonra 8 günlük kamp programı için Bolu’ya gideceğiz.31 Ağustos’ta Ankara’da Samsun BŞB ile bir hazırlık maçı oynayacağız.7-9 Eylül de Bergama’da Afyon Belediye, Petkimspor, Düzce Belediye’nin katıldığı turnuva oynayacağız. 13-14 Eylül’de Ankara’da rahmetli Memduh Öget anısına düzenlenecek turnuvada diğer 3 Ankara takımı ile mücadele edeceğiz.18 Eylül’de Antalya’da başlayacak ve tüm TBL takımlarını katılacağı Federasyon Kupası ile lige hazırlığımızı tamamlayacağız.

Bu sezon uzun yıllar sonra ilk kez Ankara’da BSL takımı olmayacak. Hem Ankara’da yetişmiş hem de hali hazırda burada çalışan bir antrenör olarak bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

ANKARA YENİDEN ÜRETİME GEÇMELİ
Ankara da yaşayan herkesi mutsuz eden bir durum. Son yıllarda Ankara basketbolunda ciddi bir güç kaybı yaşanıyor. Fakat tablo Süper ligde temsilcisi kalmayacak kadar kötü bir duruma gelmemişti. Şimdi Ankara da basketbola gönül vermiş bütün kişi ve kurumların ortak hedefi Ankara’yı eskiden olduğu gibi güçlü bir basketbol şehri haline getirebilmek. Burada Türk Telekom basketbol takımının tekrar Süper lige dönmesi çok önemli fakat bununla birlikte Ankara’nın tekrar hakem, oyuncu, antrenör, yönetici üretir hale gelmesi gerekiyor. Gelinen tablo bu işin içerisinde sorumluluğu olan hiç birimize yakışmıyor. Bunun için elbirliği ile çözüm üretmeli ve bir an evvel mücadele etmeye başlamalıyız.

Türk Telekom bu sezon maçlarını hangi salonda oynayacak?

TTOBB’A BEKLERİZ
TOBB spor salonunda oynayacağız. Benim için hiç yabancı bir ortam değil. Daha evvel defalarca o salonda maça çıktım. Seyirci kapasitesi düşük gözükmekle birlikte,seyirci geldiği zamanda son derece güzel atmosfere sahip olan bir salon. Kulübümüz buradaki enerjiyi yükseltmek için bir takım hazırlıklar içerisinde. Ankara basketbol seyircisini salona getirmek için organizasyonlar yapılacak. Bizim ümidimiz, sahada alacağımız başarılı sonuçlarla birlikte seyirci sayısının çok artması ve güzel bir atmosferin oluşması. Umut ediyorum ki bir gün o salona sığamayacak hale geliriz.

Son olarak söylemek ve eklemek istedikleriniz var mı?

İÇİMİZE SİNEN TRANSFERLER…
Son olarak şunu belirtmekte fayda var; Türk Telekom Spor Kulübü Yönetim kademesinden başlayarak, tüm kademeleri ile ait olduğu yere dönmek için kararlılıkla bütün hazırlıklarını yaptı. Bu destek ve kararlılık bize büyük güç veriyor. İdari ve Teknik yapılanmada da çok güçlü isimler benimle birlikte burada mücadele verecek. Oyuncu kadromuz gerçekten içimize sinen ve başarıyı getirecek isimlerden oluştu. Bize burada elbirliği ile çalışmak, çok iyi bir aile olmak düşüyor. İşimizi çok ciddiye alarak her gün gelişmeye ve büyümeye çalışacağız. Bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum.

Ece Ergez-BASKETFAUL

Fenerbahçe Yine Final Four’da
Fenerbahçe Beko Final Four'a kaldı.
Beşiktaş’ta Pressey Gidiyor
Beşiktaş'ta Jason Rich'ten sonra bir oyuncu daha ayrılıyor.
Anadolu Efes 2-1 Yaptı (Kritik Hakem Kararları)
Anadolu Efes zorlu maçtan kolay bir galibiyet çıkardı.
Yine Hakem Rezaleti (Fenerbahçe Öne Geçti)
THY Euroleague'de skandal maçlara bir yenisi daha eklendi.
Banvit’ten Play-off Adımı
Banvit zorlu maçta galip geldi.
Barcelona Hakemleri de Yendi
Anadolu Efes Final Four'u zora soktu.
Zalgiris Ne Var Ne Yoksa Yendi (Yine Rezalet)
Zalgiris Kaunas inanılmazı başararak çok değerli bir galibiyet aldı.
Euroleague’in Tadı İyice Kaçtı
Play-off yine skandalla başladı.
Anadolu Efes Çok Zor Kazandı
Anadolu Efes play-off turuna galibiyetle başladı.
Fenerbahçe Hiç Terlemedi
THY Euroleague'de Fenerbahçe Beko ezici bir galibiyet aldı.
TBF’den Hoş Olmayan Açıklama: Bir İsim Gönderildi
TBF'de bir ismin görevine son verildi.
Daçka Çok Geç Kaldı (Mert Genç Haklı Çıktı)
Darüşşafaka'da geç ama doğru bir karar alındı.
Hakemler Beşiktaş’ı Yakıyordu (Koç Farkı)
Dusko Ivanovic'in ekibi Beşiktaş kazanmayı bildi.
Karşıyaka Play-off İçin Umutlandı
Pınar Karşıyaka play-off umutlarını ayakta tuttu.
Fenerbahçe Afyon’da Farklı Güldü
Fenerbahçe galibiyetlerine devam ediyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ