$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Bornova Beckerspor Değerlendirmesi…

Ekin Baş
Ekin Baş
  • 13.07.2017

 

Öncelikle profesyonel bir koçun gözünden sezon öncesi ve sezon içi aktif olarak çalışmaya başlayana kadar her hafta KBL maçlarını  ve sezon öncesi transferleri Basketmerkezi için koç gözüyle sizler için yorumlayacağım. Basketbolseverlerin bir koçun gözünden ufuklarını genişletmeye olanak sağladığı için Basketmerkezi sitesinin sahibi Mert Genç’e teşekkür ederim.

 

Basketbol, sadece tek bir doğrunun olmadığı  fakat sezon öncesi verileri okumayı bilirsen doğru hazırlık dönemi ile birleştirildiğinde başarının anahtarını da çok yakınlaştıran bir spor… Yeni sezonda yabancı kuralının değişmesi ile birlikte son iki sezondan farklı bir lig bizleri bekliyor.

Bu ilk yazımı ise bu sezon ilk defa Bilyoner.com KBL’de mücadele edecek Bornova Beckerspor’a ayırarak başlamak istiyorum. İzmir sayısız oyuncuyu ligimize kazandıran bunun yanında uzun zamandır da KBL’de göremediğimiz bir şehrimiz. Öncelikle İzmir’de altyapılarda emek veren tüm antrenör meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Gerçekten zor şartlar altında çoğu kendi emekleriyle belki İzmirli oyuncularıyla üst seviyede çalışamamış olsalar da bundan çok daha kıymetli o oyuncuları basketbola başlatarak oyuncuların hayatlarını değiştirecek dokunuşlar yaptılar.

Bornova Beckerspor takımının en büyük transferi tecrübeli koç Ceyhun Yıldızoğlu oldu. Yanında yıllarını basketbola adamış özellikle Ege bölgesinde birçok takımın açılmasına ön ayak olmuş, bu anlamda değerli işler yapmış Genel Menajer Yalçın Erciyes, staffta yaşamını basketbola adamış Dursun Bilici hoca ve sadece A takım değil İzmir altyapısına da bir heyecan getireceğine inandığım Halil Demirbilek kardeşimle çok güzel bir ekip oldular.  Buradan şu anda Bornova Beckerspor staff’ında olup benim bilmediğimden dolayı isimlerini yazamadığım basketbol emekçisi arkadaşlarla da tamamlanan güzel bir ekip… Bu organizasyonu hayata geçiren Sayın Kulüp Başkanı Volkan Kebir‘e ayrıca Türk Basketboluna kazandırdığı bu İzmir takımı için bir basketbol adamı olarak en içten teşekkürlerimi iletiyorum, umarım bu yolda tüm İzmir halkı tek bir yürek olup kendisini yalnız bırakmazlar.

Asena Yalçın – Kübra Erat – Duygu Fırat

Asena Yalçın ve Kübra Erat çalışma fırsatı bulduğum, çok çalışkan ve her sene üzerine koyarak ilerleyen iki oyuncu… Özellikle de geçtiğimiz sezon Kaan Artun’un kendilerine çok şeyler kattığını düşündüğüm oyuncular… Bu iki oyuncunun da çok süratli oldukları ve açık sahadaki etkileri tartışılmaz. Bu iki oyuncu için en önemlisi tempoyu doğru ayarlamak olacak. Aksi takdirde çok hızlı oynamayı seven Asena ve Kübra çok geniş bir rotasyonla beraber oynayamayacakları için diğer oyuncuları özellikle uzun pozisyonundaki oyuncuları maçın sonuna diri tutamayabilirler. Ama sonuç olarak her iki oyuncu da yeterli tecrübe ve saha görüşüne sahipler. Bu iki oyuncu için çok önemli bir sezon ve bu yükün altından Ceyhun hocanın da katkısıyla kalkabileceklerini düşünüyorum. Duygu Fırat geçen ise sezonu şanssız bir sakatlıkla geçirdi. 4 numara arkasında öneminin sezon başladığında daha da üst düzeye çıkacağını düşündüğüm bir oyuncu… Hem Snow hem de Perovanovic net 4-5 numara değiller özellikle alan paylaşımı anlamında üç sayı yüzdelerinin düşük olması Duygu’nun değerini daha da arttırıyor. Zaman zaman 3 numara pozisyonunda da sorumluk alabilecek kabiliyette bir oyuncu… Fiziksel anlamda hazır olmak Duygu için en önemli nokta olacak, zaten gerisini teknik ekip halledecektir.

 

Shavonte Zellous

Zellous geçen sezonu iyi geçiren oyunculardan biri  olarak dikkat çekti. Dış şut opsiyonu ve kendi pozisyonunu yaratbilme becerileri mutlaka takımına çok artı yönde etki edecektir. Özellikle oyunun savunma kısmında yeterli katkıyı da verebilirse ekibinin üst sıralarda yer alması adına lider rolünü üstlenecektir.

Şaziye İvegin Üner

Bir transferden ötesi… Şaziye hem basketbol bilgisi ile tecrübesi hem takım üzerinde lider rolü aynı zamanda Ceyhun koçla yıllarca beraber çalışıp birbirlerini çok iyi tanıyor olmaları artılardan sadece birkaçı… Dış şut yüzdesi, saha görüşü ve aynı zamanda içeriyi besleyen zeki ve kaliteli bir oyuncu… Onun için zor olacak kısım uzun süreler sahada kalması ve oyunun iki yönünü savunma ve hücumu aynı eforu sarfetmesi çok yorucu olacak. Ama eşi Murat Can Üner gibi kaliteli bir spor adamı ve sezon öncesi hazırlıklarını çok başarılı geçiren Ceyhun Yıldızoğlu ve ekibiyle bu detayın da üstesinden gelecektir. Şahsen ben terzinin kendi söküğünü diktiğini çok kez gördüm ve kendi adıma çok çalışmak istediğim ama hep rakip olduğumuz seyretmekten de rakip olmaktan da keyif aldığım bir isim… Bornova Beckerspor için nokta transfer diyebileceğimiz bir oyuncu olacak.

Adrijana Knezevic – Michelle Snow – Iva Perovanovic

Knezevic geçen sezon Girne’de üç sayı çizgisinin gerisinden 4/23 yani %17.4 ile şut atsa da çembere yaptığı penetreler ve hızlı hücuma katkıları ile daha çok oyunun savunma tarafına emek veren bir oyuncu… Beckerspor kendisi için bir şans  ve erken kadroya dahil olup yaz antrenmanlarını da ekiple geçirirse potansiyelini yükseltebilir. Snow ise istediğinde sahaya çok fazla katkı verebilecek bir oyuncu ve özelikle hücumda topa dokunduğunda savunmaya verdiği enerji de artıyor. Sırtı dönük oynamaktansa çembere yüzü dönük oynamayı tercih ediyor, bu durum özellikle yavaş-ağır 5 numarayla oynayan rakiplere ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bir diğer isim Perovanovic ise yıllardır ülkemizde oynayan ve geçen sezonu çok iyi geçirmiş bir isim. Bu durumun oluşmasında Aziz Akkaya’nın oluşturduğu düzenin etkisi büyük oldu. Iva transferi sonucunda en önemli tehlikelerden biri oyuncunun üç sayı tehdidinin olmaması ve bunun sonucunda kısa oyuncuların penetre  alanlarının kapanma ihtimali olacak.  Genellikle sadece sola penetre etmesi ve buna rakipler önlem aldığında başka sıkıntılar da baş  gösterebilir.  Aziz hoca doğru  beş  numara seçimi  ve kısalardan aldığı  skor katkısı ve kurguyla  bunun  üstesinden  gelmeyi  başarmıştı. Tüm bunların yanında oyuncunun savunma sertliği ve mücadele ruhunun üst düzey olması takımına önemli katkılar  getirecektir.

 

Tabii ki transferler henüz tam olarak bitmedi.  Eminim ki,  Ceyhun hoca uzun rotasyonuna bir yerli oyuncu daha ekleyecektir.  Bornova Beckerspor, Türk basketbolu ve İzmir için çok önemli bir kulüp… Birçok İzmirli sporcuyu basketbolumuza kazandıracaklardır. Bu  güzel  organizasyonun sürekliliği olacağına inanmaktayım. Yeni sezonda bu değerli  kulübümüze  başarılar dilerim.

 

 

EKİN BAŞ – PROFESYONEL BASKETBOL KOÇU

ekinbas@gmail.com

YAZAR HAKKINDA:

Türk basketbolunun en genç ve yükselen koçlarından biridir. Birçok üst düzey ekibin altyapısında çalışmıştır. Kadınlar Süper ligde çalıştırdığı Canik BLD’yi üst üste iki sezon çok düşük bütçelerle ligde tutarken ardından gittiği Hatay BŞB ile lig finali oynayıp Cumhurbaşkanlığı kupası kazanmıştır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ