$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Çukurova Altyapısı Ne Durumda? (Turhan Toros)

Çukurova Basketbol Altyapı Koordinatörü Turhan Toros sitemize özel açıklamalarda bulundu.

Çukurova Altyapısı Ne Durumda? (Turhan Toros)
  • 17.01.2018
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU
Turhan Toros hocam merhabalar… Biraz kendinizden bahseder misiniz?
Şu anda Mersin Üniversitesi Antrenörlük Eğitimi Bölümünde Doç.Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışıyorum. Uygulama alanım “Basketbol”, teorik alanım ise “Spor Psikolojisi”. “A” kategori-5. Kademe antrenörlük belgesine sahibim. 14 yıl Ankara’da çalıştım. Hacettepe Üniversitesi’nde doktoram bittikten sonra 2013 yılında, yıllar önce doğduğum kent olan Mersin’e döndüm. 4 yıldır Mersin’deyim.
——————————————————————————————–
Şu anda TKBL takımı olan Mersin Üniversitesi’ni ilk siz kurdunuz ve ligde ilk siz oynattınız. Biraz bu konu hakkında konuşabilir miyiz?
Mersin Üniversitesi Kadın basketbol takımını evet ben kurdum. Mersin Üniversitesi Spor Kulübü benim çocuğum gibidir. Ben Ankara’da yaşarken, o zaman ki Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı beni Mersin’e çağırdı ve kendilerine yardımcı olmamı istedi. Ben de bir kadın basketbol projesi hazırlayıp kendisine sundum. Kabul edildi. Çok büyük emek verdim. Doğduğum şehre hizmet etmek parayla ölçülemez. Büyük bir aşkla ve gönüllük esasıyla sıfırdan bir kulüp kuruldu. Çok başarılı olduk. Hem A takım hem de altyapıda güzel şeyler yaptık. Dediğim gibi Mersin Üniversitesi benim çocuğum gibidir. Başarılı olmasını çok isterim.
————————————————————————————————–
Bu sene Mersin’de Çukurova Basketbol takımının altyapı koordinatörü ve başkan danışmanı olarak göreve başladınız.Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz?
Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Ben ünvanımı okul dışında kullanmam. Kimseye Doçent olduğumu söylemem. Ben önce Turhan Toros’um. Sonrasında akademik ünvanlarım vardır. Yıllardır A takımlarda çalışmış biri olarak artık A takım değil de sadece altyapıda çalışmak istediğimi söyledim. Kulübün üst düzey yöneticileri, “Tamam hocam, Altyapı sende ve ekibini kur, her zaman yanındayız ve günün 24 saati bizi telefonla arayabilirsin” dediler. Biz de altyapıyı tüm kategorilerde (7 kategori, U11, U12, U13, U14, U15, U16, U17-18 kadın basketbol takımları) kurduk. Altyapı için bir su firması ile sponsor olarak anlaşacaktık. Kulübümüze sorduğumda, “Kabul etmeyelim Turhan hocam, evimizde kendimizin içmediği su markasını, altyapı sporcularıma içirmeyelim” dediler. Bu yaklaşım üzerine, başka bir su firması ile sponsorluk anlaşması yaptık. Birkaç gün sonra altyapıya yapılacak olan forma, şort ve eşofmanlarla ilgili olarak kulübümüze bir firma ismi verdiğimde, “Kabul etmeyelim Turhan hocam biz hangi marka spor kıyafeti giyiyorsak, altyapı sporcularımızda o marka spor kıyafetleri giyecek, bizim giymediğimiz markayı biz altyapı sporcularına giydirmeyelim” dediler. Altyapıda nitelikli kadın basketbol yetiştirmek için, en iyi antrenörlerle çalışıp en iyi olanakları sağlamak gerekiyor. Biz bunu ilk yılımızda başarmış bir kulübüz.
———————————————————————————————————
Çukurova Basketbol’da altyapıya bakış açısı nasıl?
Ben çok şanslı bir altyapı koordinatörüyüm. Kulübümüz Teknik Koordinatörü Sn.Ender Ünlü ve A takım baş antrenörü Sn.Halil Demirbilek sonuna kadar bizim yanımızdalar, bizi hep destekliyorlar. Kendilerinin bilgi ve becerilerinden her zaman yararlanıyoruz. Hep beraber gelecek planlamasını yapıyoruz. Bir kişiden daha bahsetmek istiyorum; Sn. Mustafa Onur Çadırcı. Gizli kahramanımız. 24 saat altyapının ihtiyaçları ile ilgileniyor. Ender hocama, Halil hocama ve Mustafa kardeşime destekleri için sonsuz teşekkür ediyorum.
—————————————————————————————————————-
A Takımınızda oynayan Fatmanur, Gökşen ve Rana gibi Altyapı Milli takımlarında oynamış oyuncular olmasına rağmen neden altyapı maçlarında bu genç oyuncuları oynatmıyorsunuz?
Basket Merkezi’ne bu güzel soru için özel teşekkür ediyorum. Fatmanur ve Gökşen A Takımımız’da ciddi süreler alıyorlar. Rana sakatlıktan döndükten sonra A Takım’da ciddi süreler alacaktır. Aynı zamanda çifte lisansla MBK’da oynuyorlar. Biz yarışmacı bir takım değiliz. Altyapıda kaç kategoride şampiyon olduğunuz çok önemli değil. Kaç oyuncuyu Milli takıma kazandırdığınız, kaç oyuncuyu A takıma çıkardığınız bizim için daha önemli. Çukurova Basketbol kulübünün bir felsefesi var; “İyi ahlaklı, kaliteli basketbolcular yetiştirmek.” Bu felsefeyle çalışıyoruz. Yoksa altyapıda şampiyonluk hedeflesek Fatmanur, Gökşen ve Rana’yı oynatırız ve şampiyon oluruz. Bu doğru bir basketbol anlayışı değil. Takviyelerle değil, kendi altyapımızla, bu sene U16 Kız takımımız şampiyon oldu. Bizleri mutlu edecek olan ise bu takımdan kaç oyuncunun ileride A takım düzeyine çıkacağıdır.
—————————————————————————————————————–
Hem A kategori Antrenör belgesine sahipsiniz hem de Spor Psikolojisi alanında Türkiye’nin sayılı akademisyenlerinden birisiniz. Bu büyük avantaj değil mi?
Evet hem basketbol antrenörüyüm hem de spor psikoloğuyum. Sizin de bildiğiniz gibi çoğu takım aynı antrenman drillerini yaptırıyor, aynı kondüsyon antrenmanlarını çalışıyor. Beslenme programları hemen hemen aynı, yetenek düzeyleri arasında da çok farklılık yok. Gerçek ayrıntı psikolojik olarak kendinizi sağlam görmeniz. Bunun farkına varan koçlar, sporcularına psikolojik destek sağlayarak başarılı oluyor. Spor psikolojisi doğru ve etkili kullanılabilirse, bir basketbol takımında %30’a yakın performans artışı sağlar. Kadın basketbolunda da psikoloji çok ama çok önemli
————————————————————————————————————————-
Ev sahibi olduğunuz maçlarda tüm seyircilerin hayranlıkla izlediği bir sosyal sorumluluk projeniz var. Anlatır mısınız?
Kulübün üst düzey yöneticileri , Teknik Koordinatörümüz Sn. Ender Ünlü ve A Takım Baş antrenörümüz Sn. Halil Demirbilek’in bizi destekleyen çabaları olmasa tek başımıza yapacağımız bir proje değildi. Katkılarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu projemiz “Kızlarımız Hem okusun, Hem de basketbol oynasın” projesi. Her ev sahibi olarak oynadığımız maçlarda, o hafta altyapı antrenmanlarında en başarılı antrenmanı yapan ve aynı zamanda okul derslerinde en başarılı olan bir kız basketbolcumuzu, A takımla beraber toplantı odasında, soyunma odasında ve maçtan önce ısınmaya çıkartarak A takımla beraber aynı havayı teneffüs etmesini sağlıyoruz. A takımla beraber, kendi ismi anons edildiğinde yaşadığı duyguyu ömür boyu unutamayacak bir noktada kendisinin de bunun bilincinde olmasını sağlıyoruz. Tribündeki diğer altyapı sporcuları da gelecek hafta bu oyuncunun yerine sahaya çıkmak için, en iyi antrenmanı yapıp, en çok ders çalışan sporcu olmak için çabalıyor. Sadece basketbol değil, hem basketbolda hem de okulda başarılı olmasını amaçlıyoruz.
——————————————————————————————————————————————-
Altyapı için oyuncu taraması yapıyor musunuz?
Bu soru bence bu röportajın en can alıcı sorusu. Size teşekkür ediyorum Sn. Mert Genç. Sizin de bildiğiniz gibi bizim A Takım Baş antrenörümüz Sn.Halil Demirbilek. Yıllardır altyapılarda ve Milli takımlarda sayısız basketbolcu yetiştirmiş bir basketbol emekçisi. Aynı zamanda Altyapı Baş antrenörümüz Nusret Cengiz ise yıllardır altyapılarda ve Milli takımlarda sayısız basketbolcu yetiştirmiş başka bir basketbol emekçisi. Benim ne kadar şanslı olduğumu düşünebiliyor musunuz? İki duayen altyapı üstadının olduğu kulüpte basketbol altyapı koordinatörüyüm. Bu sene bizim kulüp yeni kuruldu. Prensip kararı olarakta ücretli olarak spor okulları açmıyoruz. Mersin’de Valilikten ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ve aynı zamanda 4 merkez ilçenin (Yenişehir, Mezitli, Toroslar ve Akdeniz İlçeleri) Kaymakamlığı’ndan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nden resmi izin alarak 178 okulu taradık. Bu okullarda öğrenci sayısı ortalama okul başına 750 öğrenci. Toplamda yaklaşık 130.000 öğrenciyi taradık. 3 ay süren bu tarama sonucu 4000 sporcu seçtik. Bu 4000 sporcu arasından da kulübümüzün belirlediği kriterlere uygun 96 basketbolcu seçtik. 96 basketbolcuyu ücretsiz olarak haftada 2 gün antrenman yaptırarak sene sonunda son bir eleme yapıp U11 ve U12 takımlarımızın temelini oluşturacağız.
————————————————————————————————————————–
Güzel röportaj için teşekkür ederiz Turhan hocam..
 
Basket Merkezi’nin bizimle röportaj yapması büyük incelik. Bu güzel davranış için ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Basket Merkezi sadece A takımlara değil, altyapıya da gereken önemi gösteriyor. Ben ayrıca bizim altyapı sporcularımızın velilerine, yani anne-baba ve çocuklarına bize göstermiş oldukları güvenden dolayı özel teşekkürlerimi sunuyorum. Önlerinde saygıyla eğiliyorum. Mersin’de rakibimiz olan diğer altyapı takımlarına da başarılar diliyorum.
—————————————————————————————————
BASKETMERKEZİ.COM ÖZEL RÖPORTAJIDIR.
Finale Fenerbahçe Damgası
Finalin galibi belirlendi.
Pınar Karşıyaka İyi Yolda
Pınar Karşıyaka turnuva şampiyonu oldu.
Fenerbahçe Daha Hazır Göründü
Keyifli hazırlık maçı tamamlandı.
Fethiye Artık Süper Ligde
Fethiye BLD Süper lige alındı.
Telekom’a Skorer Oyuncu
Türk Telekom önemli bir skoreri transfer etti.
Ormanspor’dan Bu Kez Yenilgi
OGM Ormanspor hazırlık maçlarına devam ediyor.
Ormanspor Kazanarak Moral Buldu
OGM Ormanspor kazanarak morallendi.
Karşıyaka Fenerbahçe’yi Yendi
Hazırlık maçında sonuç belli oldu.
Anadolu Efes Galatasaray’ı Yine Yendi
Anadolu Efes kazanmaya alışkın olarak devam ediyor.
Fenerbahçe Tofaş’ı Rahat Yendi
Fenerbahçe Beko hazırlık maçında güldü.
Galatasaray’a Yeni Uzun
Galatasaray yeni transferi açıkladı.
Anadolu Efes Bahçeşehir’i Geçti
Anadolu Efes yine kazandı.
Merkezefendi BSL’de, Canik Liginde Kaldı
Tahkim’den flaş kararlar geldi.
Anadolu Efes Farklı Kazandı
Hazırlık maçında Anadolu Efes kazandı.
Hazırlıkta Son Saniyede Fenerbahçe
Hazırlık maçında galip belli oldu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ