$ DOLAR → Alış: 6,36 / Satış: 6,38
€ EURO → Alış: 7,43 / Satış: 7,46

”Daha Büyük Başarılar Gelecek” (Selen Tatlıdede)

”Daha Büyük Başarılar Gelecek” (Selen Tatlıdede)
  • 08.01.2018
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU

SELEN ERDEM TATLIDEDE KİMDİR?

14.12.1984 Ankara doğumluyum, bütün öğrenim hayatımı Ankara’da tamamladım. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Fakültesi Antrenörlük Eğitimi bölümü 2006 mezunuyum. 9 sene altyapı ve üstyapıda basketbol oynadım, 14 senedir de basketbol antrenörlüğü yapıyorum.

BASKETBOLLA OLAN İLK BULUŞMANIZ?

Bizim zamanımızda çocuk olmak sokakta her türlü sporu denemekti ama bana en keyif veren basketbol oynamak olmuştu ki 6. sınıftayken okulumuza gelen Bahar Akgün tarafından yapılan seçmelerde okul basketbol takımına seçilerek yıllar sürecek serüven benim için başlamış oldu. Küçük, yıldız, genç ve A takım seviyelerinde çeşitli kulüplerde basketbol oynadıktan sonra üniversite ikinci sınıftayken sakatlandım ve oyunculuk kariyerime son vermek zorunda kaldım ama basketbol benim yaşam biçimim olmuştu ve kopamayacağımı anladığım gün Antrenör olmaya karar verdim. 2002 yılında başladığım antrenörlük kariyerime spor okulu, altyapı ve A takım bütün kategorilerde çalışarak bugün bulunduğum nokta olan A Milli Kadın Basketbol Takımı Yardımcı Antrenörlüğü’ne kadar yükseldim.

ÇALIŞTIĞINIZ KULÜPLER?

Altyapıda uzun süre oyunculuğunu yaptığım Çankaya Üniversite ve Arı Okulları( 5 yıl), TED Ankara Koleji (5 yıl) ve son olarak Adana Askispor (4 yıl )…

ASKİ SERÜVENİNİZ?

Kariyerimde bazı hedefler belirlemeye başladığım zaman Ankara’dan çıkmam gerektiği kararını aldım, bu sırada 2 sezondur A takımda beraber çalıştığım Kaan Artun’a geçmişi köklü bir kulüp olan Ceyhan Belediyespor yeni adı (Adana Askispor’dan) teklif geldi, bana da çeşitli kulüplerinden teklifler geliyordu ama tercihimi Kaan abi ile beraber buradan yana kullandım. Aile ortamının esas alındığı herkesin kendini evinde gibi hissettiği ve her şeyin profesyonelce düşünüldüğü ilk yılımızda Türkiye Kupası finali ve play-off yarı finali oynayarak Adana Askispor’la bir ilke de imza atmış olduk, maddi sıkıntıların baş göstermesiyle 2. ve 3. sezonumuzda başarılı günlerimizin yanında oldukça sıkıntılı günler de yaşadık ama üstesinden gelmeyi bildik. Bu senenin başında maddi sıkıntılar yüzünden kapanması beklenen kulüp son anda lige katılabildi, gelişen olaylardan sonra kulüpte yeni bir yapılanmaya gidildi bunun akabinde de sezonun yarısına geldiğimizde benim için de ayrılık vakti gelmiş oldu. Şimdi yeni serüvenlerde daha büyük başarılarda görüşmek üzere…

KADIN BASKETBOLUNDA KADIN OLMAK DAHA MI ZOR?

Erkek egemenliğin hakim olduğu bir toplumda yaşamaktayız, bundan kaynaklı problemler yaşamadığımı söylersem yalan olur. Her meslek dalında olduğu gibi erkeklere daha fazla şans tanınan bir ortamdayım ama kendi adıma bu ön yargıyı kırdığıma inanıyorum çünkü sahada duygusallık yok. Parkenin içinden gelmiş olduğum için oyuncularla olan iletişim ve empati yeteneğimle bayan olmamın verdiği dezavantajı avantaja çevirdiğimi düşünüyorum. Erkek-kadın ayırt etmeksizin çalışanın her zaman kazandığına inandığım ortamlarda bulunduğum için şanslıyım. Yaptığımız işte büyük, küçük, Türk, yabancı nasıl eşit ise bayan ya da erkek antrenör olmanız fark etmez, önemli olan işinize duyduğunuz saygı ve harcadığınız emektir. Ama genel olarak bakıldığında ülkemizde bayan antrenör sayısı bir elin parmağının sayısını geçmiyor. Peki bunların nedenleri nelerdir ? Belki de bayanların kariyer hedeflerini bu yönde bu kadar ciddiye alamamaları, maddi imkansızlıklar ve yöneticilerin güvensizliği… Belki bayan basketbolunda ekol olmuş ülkeler daha fazla incelenerek oralarda ki kadınlara verilen şanslar bizim yöneticilerimize örnek olabilir.

KARİYER HEDEFLERİNİZ?

Benim hedefe odaklanmamda federasyonumuzun 2013 yazında Slovenya’da düzenlenen Uluslararası antrenör-oyuncu gelişim kampına gönderilmemle büyük ciddiyet kazandı. Ardından 2014 yazında Amerika’da NCAA finallerine gönderildim ve o atmosferi de yaşadıktan sonra kesin olarak kararım netleşti. Bir antrenörün hayatında yaşayabileceği en üst seviye olan Olimpiyatlarda, Avrupa Şampiyonaları’nda bulundum ve en üst düzey antrenörlerle çalıştım. Bundan sonra kendi kariyerimi düşündüğümde kısa vadede başarı değil ”ne yazık ki bayan basketbolumuzun en önemli probleminin bu” bayan olmamın verdiği bütün bu tabuları yıktığıma inanan bir kadın antrenör olarak gelecek nesillere örnek olmak ve bir kadının da bu işi en az erkek antrenörler kadar iyi yapabileceğini göstererek ciddi ve hedefleri olan bir organizasyonda uzun soluklu bir projede yer almak istiyorum.

MİLLİ TAKIM GÖREVİNİZ VE ÜLKE BASKETBOLUNUN DURUMU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ?

Büyük gurur ve onur duyduğum Milli Takım serüvenim 2014 yazında başladı. Ekrem Memnun ve Aziz Akkaya önderliğinde halen devam eden çalışmalarımızın karşılığını alıyoruz ve ülkemize madalya getirme isteğimiz her geçen gün artıyor. Ekibimiz çok kalabalık ve herkesin görev bilinci en üst seviyede, bu durum başarının temelini oluşturuyor. Ülke basketboluna gelirsek, bayan Milli takımlarımızın geçmişte ve günümüzdeki başarıları aynı zamanda bizim ligimizin Avrupa’da gösterdiği başarılar alınan kupalar ortada. Daha öncede belirttiğim gibi ciddi bir organizasyon şeması, çalışma ortamı, görev bilinci ve doğru yapılanma ile ülkemizin çok daha iyi yerlere geleceği ve çok daha fazla kupayla başarıların ardı arkasının kesilmeyeceğini düşünüyorum.

 

 

BASKETMERKEZİ.COM ÖZEL RÖPORTAJIDIR. 

Fenerbahçe’den Bir Yenilgi Daha
Fenerbahçe hazırlık maçında yine kaybetti.
Milliler Slovenya’da Kazandı
A Milli Takımımız bir önemli maçta daha galip geldi.
Beşiktaş’a Sıradan Uzun
Beşiktaş sıradan bir yabancıyı kadrosuna kattı.
Fenerbahçe İyi Görüntü Vermiyor
Fenerbahçe hazırlık maçında yine kaybetti.
Üçüncülük Maçı Banvit’in
Gloria Cup'ta üçüncülük maçında Banvit kazandı.
Fenerbahçe Limoges’a Mağlup
Fenerbahçe hazırlık maçında kaybetti.
Milliler Kritik Maçı Kazandı
A Milli Takımımız kritik maçta galip geldi.
Anadolu Efes Geriden Geldi
Gloria Cup'ta oynanan maçta Anadolu Efes kazandı.
Banvit’te Işık Var
Gloria Cup'ta Banvit ilk yenilgisini aldı.
Anadolu Efes Zalgiris’e Kaybetti
Anadolu Efes turnuvadaki ilk maçında kaybetti.
Banvit Eski Koçunun Takımını Farklı Geçti
Banvit turnuvadaki ilk maçında kazandı.
Tofaş Turnuvaya Kötü Başladı
Gloria Cup'ta ilk gün maçında Tofaş kaybetti.
Anadolu Efes Bu Kez Yenildi
Anadolu Efes hazırlık maçında bu kez gülemedi.
TBF’de Yeni İsimler
TBF'de yeni görevler belirlendi.
Barcelona Oyuncusu Türkiye’de
Oyun kurucu arayışlarına devam eden Beşiktaş Amerikalı guard Phill Pressey’i kadrosuna kattı. 130 maçlık NBA deneyimi bulunan 1991 doğumlu oyuncu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ