$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Genç’ten TBF’ye… (Basketbolu Kurtarmak İstiyor musunuz?)

Mert Genç’ten TBF’ye öneriler geldi.

Genç’ten TBF’ye… (Basketbolu Kurtarmak İstiyor musunuz?)
  • 03.04.2020
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU

Dünyanın yaşadığı ortak virüs krizi sonrasında Mert Genç’ten basketbolumuzun geleceğine dair öneriler geldi. Genç bu önerilerin hayata geçirilmesi halinde ülke basketbolunun her anlamda ayağa kalkmaya başlayacağını savundu. İşte o öneriler…

– Erkekler Süper Ligi’nde yabancı sayısı 3’e düşürülmelidir. Avrupa’da oynayan takımlar için sınırsız hak olabilir ancak lig maçlarında bir takımda en fazla 3 yabancı olmalıdır.

– Kadınlar Süper Ligi’nde yabancı sayısı 2 olmalıdır. Çok ısrar olursa 20 yaşını geçirmemek şartıyla bir yabancı için daha izin verilebilir. Dört yabancı olacaksa sınırsız olsun benim gözümde fazla fark yok. Avrupa’da oynayan takımlara sınırsız yabancı hakkı verilebilir ancak ligde oynatacakları sayı sabit (2 veya 3) olmalıdır.

– Oyuncularına ve devlete borcu olan kulüplere önlem alınmalıdır. Borçlarının belirlenen sürelerde belirli miktarını azaltmayan kulüpler veya borcun belirli kısmına teminat göstermeyen kulüpler liglere alınmamalıdır.

– Üst liglere yükselen takımlar belirli bir miktar harcama garantisi vermeden ve mali kriterleri (borç ödemeleri, teminat gibi) yerine getirmeden lige alınmamalıdır.

– Tüm liglerde yer alan kulüplerin takım kadrolarında 20 yaşından küçük en az 3 oyuncu bulundurması zorunlu hale getirilmelidir.

– Kulüplerin ligde yapacağı yabancı transferleri için her bir kulübe eşit olacak toplam bir bütçe üst sınırı belirlenmelidir. Avrupa’da oynayan takımlara ekstra bir bütçe limiti sağlanabilir. Erkekler ve Kadınlar liglerine farklı bütçe limitleri koyulmalıdır.

– BGL acilen kapatılmalıdır ve bu ligin TBF’ye yükü ortadan kaldırılıp bu oyuncuların TBL ve TB2L için önü açılmalıdır. Bu sayede kulüpler kaliteli ve uygun fiyatlı gençleri alırlar, hem kulüpler hem de gençler kazanırlar.

– Kulüplere Spor Toto’dan gelecek paralar artmalıdır ve bu paraların transfer, altyapı ve oyuncu ödemelerine harcandığı belgelerle istenmelidir.

– Tüm liglerde FIBA sertifikası olmayanlar menajerlik yapmamalıdır. Bu kişilerle iş yapan kulüplere ağır para cezaları olmalıdır. Lisansı olan menajerlere her sezon TBF tarafından belirli sayıda konaklama ve ulaşım hizmetleri ücretsiz olarak verilmelidir. FIBA lisansı olan tüm liglerde toplam 5-6 menajer kalacağından TBF bunu kolaylıkla yapabilir.

– Her kulüpte altyapının başına bir ismin getirilmesi zorunlu olmalıdır ve kulüpte görev yapacak bu kişi aynı kulüpte baş antrenör olarak görev yapan kişinin maaşının yarısından az kazanmamalıdır.

– Kulüplerde bütçenin en az yüzde 20’sinin teknik ekip ve diğer kenar çalışanlarına harcanması zorunlu olmalıdır. Hiçbir yerli oyuncu hiçbir baş antrenörden fazla ücret almamalıdır.

– Hiçbir yerli oyuncu baş antrenörden fazla almaması gerekirken yerli oyuncular için erkekler ve kadınlar liglerinde yıllık ücretler için üst sınırlar belirlenmelidir. Hiçbir oyuncu BSL’de 500 bin TL’den fazla KBL ve TBL’de 300 bin TL’den fazla ve TKBL ile TB2L’de 200 bin TL’den fazla kazanmamalıdır. Zaten bu rakamların üzerini hakeden bir oyuncu bile yok.

– Spor Toto dışında kulüplere TBF tarafından ekstra gelirler sağlanmalıdır. Gelirlerin kontrolü yukarıda belirttiğimiz gibi yine yapılmalıdır. Kulüplerin deplasman giderlerinin (ulaşım-konaklama) belirli bir kısmı TBF tarafından karşılanmalıdır.

– A Milli Takım’a oyuncu veren kulüpler maddi olarak desteklenmelidir. Özellikle genç oyuncuları basketbola kazandıran kulüplere teşvikler sağlanmalıdır.

İlk Haftadan Anadolu Efes Farkı
İlk hafta maçında Anadolu Efes güldü.
Açılış Yapıldı, İlk Galip Fenerbahçe
Sezonun ilk galibiyetine Fenerbahçe Beko ulaştı.
Finale Fenerbahçe Damgası
Finalin galibi belirlendi.
Pınar Karşıyaka İyi Yolda
Pınar Karşıyaka turnuva şampiyonu oldu.
Fenerbahçe Daha Hazır Göründü
Keyifli hazırlık maçı tamamlandı.
Fethiye Artık Süper Ligde
Fethiye BLD Süper lige alındı.
Telekom’a Skorer Oyuncu
Türk Telekom önemli bir skoreri transfer etti.
Ormanspor’dan Bu Kez Yenilgi
OGM Ormanspor hazırlık maçlarına devam ediyor.
Ormanspor Kazanarak Moral Buldu
OGM Ormanspor kazanarak morallendi.
Karşıyaka Fenerbahçe’yi Yendi
Hazırlık maçında sonuç belli oldu.
Anadolu Efes Galatasaray’ı Yine Yendi
Anadolu Efes kazanmaya alışkın olarak devam ediyor.
Fenerbahçe Tofaş’ı Rahat Yendi
Fenerbahçe Beko hazırlık maçında güldü.
Galatasaray’a Yeni Uzun
Galatasaray yeni transferi açıkladı.
Anadolu Efes Bahçeşehir’i Geçti
Anadolu Efes yine kazandı.
Merkezefendi BSL’de, Canik Liginde Kaldı
Tahkim’den flaş kararlar geldi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ