$ DOLAR → Alış: 5,52 / Satış: 5,55
€ EURO → Alış: 6,26 / Satış: 6,28

”Hedef Eurocup’ta Şampiyonluk”

Türk kadın basketbolunun yeni ekibi YDÜBGD’nin Başkanı Işık Eyigüngör’ün özel röportajı…

”Hedef Eurocup’ta Şampiyonluk”
  • 26.07.2016
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU

Basketbol aşığı bir isim Işık Eyigüngör… Geçmişte Eczacıbaşı forması giyen ve ardından uzun yıllar Fenerbahçe’de yönetici olarak görev yapan Eyigüngör, BGD  olarak İstanbul Üniversitesi’ne sponsorluk desteği verdikten sonra kendi takımını kurdu. Önce TKBL’de şampiyonluk yaşayan BGD ardından ise ilk sezonunda mücadele ettiği Süper ligde play-off başarısı yakaladı. Avrupa’ya gitme hakkı elde eden kulüp bu yaz döneminde sürpriz bir kararla Yakın Doğu Üniversitesi ile birleşti. Gelecekte adından sıkça söz ettirmesi beklenen YDÜBGD ile yeni bir maceraya atılan Eyigüngör ile enine-boyuna bir röportaj gerçekleştirdik.  İşte o keyifli röportaj…

 

1- Yeni bir kulüptü BGD. Kulübün çıkış noktası ne olmuştu?
2011 yılında Litvanya’da Erkekler Şampiyonası’na gitmiştik. Bu fikir orada ortaya çıktı. Daha sonra 15 Mayıs 2012’de 15 arkadaşımla birlikte BGD’yi kurduk. Bildiğiniz gibi ben eski basketbolcuyumdur ve basketbol benim hayat tarzımdır. 42 yıldır basketbol camiasının içerisindeyim. Sağlıklı olduğum sürece bu durum devam edecek. İlk üç yıl İstanbul Üniversitesi’ne sponsor olduk, sonra ise BGD’yi kurduk ve TKBL’de şampiyon olduk. Ardından İstanbul Üniversitesi ile sponsorluğumuz bitti. Bir sonraki sezon ilk kez Bilyoner.com Kadınlar Süper ligde yer aldık ve ilk sezonumuzda Avrupa kupalarına kalmayı başardık.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
2- İki sezon geride kaldı. TKBL’de ilk sezonda şampiyonluk, Süper ligde ise ilk sezonda gelen play-off. Neler söylemek istersiniz?
İkinci ligde bir daha BGD gibi bir kadronun olacağını sanmıyorum. Zaten namağlup şampiyon olduk. Geçen sezonki sekizincilik bana göre başarı değildir. Lige başlarken koçumuz Erdal Yeğin’di. Ardından Aydın Uğuz hocamızla devam ettik. Geçen sezon ortaya çıkan yanlış takım kurgusundan dolayı ligi sekizinci bitirdik.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
3- Yeni sezon koç Zafer Kalaycıoğlu dönemi olacak. Aydın Uğuz ile yolların ayrılması hakkında neler söylemek istersiniz?
Her profesyonel olayda olduğu gibi Aydın hocamıza teşekkür ettik. Takımı lig sekizincisi yaptı. Daha sonra Zafer Kalaycıoğlu ile anlaştık. Daha önce kendisi ile 6 yıl çalıştık. Tecrübeli bir koçtur ve oyuncularla olan iletişimi çok iyi olduğu için takımımızın başına getirdik. Zafer hocaya güveniyoruz. Bu kurduğumuz takımın şampiyonluklar ve kupalara getireceğine inanıyorum.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
4- Olcay Çakır ile Kuanitra Hollingsworth. Fenerbahçe’nin  elinden alma gibi bir durum var mı?
Bu konuyla ilgili bundan 2 ay önce Genel Koordinatörümüz Murat Tümer BGD’nin bu oyuncularla alakası olmadığını duyurmuştu. Ama bizim kulübümüzün ismi Mayıs sonu itibariyle YDÜBGD oldu. Bu iki oyuncu Fenerbahçe’nin sözleşmesi biten oyuncularıdır ve Türkiye içi ile dışında her kulübe gidebilirler. Serbest oyunculardır. Fenerbahçe Spor Kulübü Kadın Basketbol Şubesi bu oyuncularla anlaşmak isteseydi anlaşırdı. Fenerbahçe büyük bir camiadır.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
5- Peki yeni transferler?
İlk anlaştığımız oyuncu Zoi Dimitrakou’ydu. Fakat Yunanistan’da evleneceğini açıklayarak kontratı tek taraflı olarak feshetti. Kendisi ve menajeri bunu ilettiler. Hukukçularımız bu konuda işleme başladılar. Courtney Vandersloot takımda kaldı. Courtney çok güvendiğim bir oyuncudur ve zaten ABD Milli Takımı’nın kadrosunda dönem dönem yer almaktadır. Takımımıza güç katacağını bildiğimiz için sözleşmesini üç yıl uzattık. Kayla McBride çok beğendiğimiz bir oyuncuydu. Onun transferini İstanbul’da yapılan Euroleague Final Four’u esnasında gerçekleştirdik. Angelica Robinson da aynı şekilde. Ardından ise Anna Vajda takıma katıldı. Yerli oyunculardan ise Duygu Fırat, Gizem Başaran ve Merve Aydın kadromuzda yer alacaklardır. Bu Türk oyunculardan sonra uzun süredir Galatasaray forması giyen Bahar Çağlar’ı kadromuza attık. Bahar saha içi ve saha dışında çok iyi bir karakterdir. Takımımızın kaptanı olarak YDÜBGD forması altında başarılara imza atacaktır.  Transfere devam ediyoruz. Bundan sonra dört oyuncuyu daha kadromuza katacağız ve bunları aralıklarla açıklayacağız.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
6- Birleşme hakkında düşünceleriniz  nelerdir? 
Türk kadın basketbol tarihinde bu durum bir ilktir. Bu çok büyük bir birleşmedir. Bu birleşme hem Türkiye’de hem de Avrupa’da büyük yankı uyandırdı. Bu birleşmenin geçen yıl gerçekleşmesi adına Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın İrfan Günsel ile bunun konuşmalarını yapmıştık ve prensip olarak anlaştık. Ardından bu birlikteliği BGD üzerinde yaparak kulübümüzün ismi YDÜBGD olarak tescillenmiştir. YDÜBGD olduktan sonra transferlerimiz farklı boyutlara ulaşmıştır. Bu birlikteliğe her iki taraf yürekten inanıyorlar. Bu büyük birliktelik ilelebet devam edecektir. Buradaki en büyük amacımız YDÜBGD’nin maçlarını Kıbrıs’ta oynatmaktır. Ancak burada karşımıza AB’nin üyelerinden olan Kıbrıs Rum Kesimi çıkıyor. Bu konuda Kosova örneğinde olduğu gibi girişimlerimiz devam ediyor. Her zaman söylediğim gibi sporla siyaseti karıştırmamak gerekir.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
7- Kulübün kısa ve uzun vadeli hedefleri nelerdir?
YDÜBGD olarak bu sezon Eurocup’ta mücadele edeceğiz. FIBA bu yıl Eurocup’ta ön eleme koydu. Bu eleme 6-13 Ekim’de olacak. Ne yazık ki karşımıza Türkiye’yi temsil edecek İstanbul Üniversitesi çıktı. Türk ekiplerinden biri Avrupa’ya veda edecek. Biz gruplara kaldıktan sonra amacımız Eurocup’ın finaline çıkıp bu kupayı ülkemize getirerek Türk bayrağını göklerde dalgalandırmaktır. Türkiye ligi ve Türkiye kupasında en azından bir kupa kaldırmak istiyoruz. Önümüzdeki sezon ilk üçe girdikten sonra Euroleague hakkını elde edip takımımızı ve ülkemizi en iyi şekilde Euroleague’de temsil etmek istiyoruz. Altyapımızı güçlendirip daha sonra da Kuzey Kıbrıs’ta maçlarımızı oynamak gibi bir düşüncemiz var.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
8- Transfer döneminde kulübünüzün transferleriyle ilgili yüksek ücretler konuşuldu. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
Bunların hepsi spekülasyondur. Bu rakamlar bazı kulüpler oyuncularını kaçırdıkları için ortaya atılmaktadır. Hiçbir zaman bütçemizin dışında en ufak bir transfer yapmayız. Ama kulübümüz dünyadaki her oyuncuyu alabilecek güçtedir. YDÜBGD’de hiçbir zaman transfer bitmez.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
9- Ligin genel durumu hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Türkiye ligi dünyanın en iyi ligidir. WNBA’i hariç tutuyorum. WNBA şov amaçlı ve oyuncuların piyasa yapması adına oynanan bir lig. Bu yıl üst sırada oynayacak olan takımları Fenerbahçe, AGÜ, Mersin BŞB, Hatay BŞB ve YDÜBGD olarak görüyorum. Bu takımların kadroları iyi kadrolar ancak zaman ne gösterecek bilemiyoruz. Geçen sezon Hatay BŞB iyi bir başarı elde etti. Ancak geçen sezon tek lig oynadılar. Bu sezon ise tıpkı Mersin gibi iki farklı kulvarda oynayacaklar. Bu duruma karşı nasıl reaksiyon vereceklerini merak ediyorum. Çünkü takımların kadrolarının derin olması gerekiyor.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
10- Milli Takım’ın son durumu ve Türkiye’deki kadın oyuncu havuzu hakkında neler söylemek istersiniz?
Milli Takımımız önemli bir başarı göstererek Türkiye’yi Olimpiyatlar’da temsil edecektir. Takımın başında çok başarılı koçlar var. Ekrem Memnun ve Aziz Akkaya. Türk oyuncularımıza ve teknik heyetimize güveniyoruz. Umarım Türkiye’ye iyi bir dereceyle dönerler. Yeni genç oyuncular geliyorlar. 91-94 jenerasyonu geliyor. Onlar da 80-82 jenerasyonundaki ablalarının yerini yavaş yavaş alıyorlar. Bu önümüzdeki yıldan sonra daha da artacaktır.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
11- Son olarak söylemek istedikleriniz?
Yükselen kadın basketbol ligimiz dünyanın en iyi ligi olma yolunda devam ediyor. Buradan TBF Başkanı Harun Erdenay, Yönetim Kurulu ve çalışma arkadaşlarına kadın basketboluna vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ederim.
Derbinin Galibi Galatasaray
Haftanın derbi maçında büyük çekişme yaşandı.
Clyburn’ü Tehdit Eden Kim Çıktı? (Şok İddia)
Fenerbahçe'nin açıklaması merakla bekleniyor.
Euroleague’de Tiyatrolar Bitmiyor (Hayırlı İşler)
THY Euroleague'de utanç verici bir maç oynandı.
Daçka Litvanya’da Dağıldı
Darüşşafaka Tekfen Litvanya'da farklı kaybetti.
Anadolu Efes Dördüncülüğü Garantiledi
Anadolu Efes hücum performansıyla galip geldi.
Fenerbahçe Zorladı Ama Yıkamadı
Fenerbahçe Beko adeta ispat maçında kaybetti.
Darüşşafaka Galibiyeti Hatırladı
THY Euroleague'de Darüşşafaka Tekfen'den dikkat çeken bir sonuç geldi.
Filmi Çok Beğendik: Fenerbahçe Kazandı
Fenerbahçe Beko evinde yine galip geldi.
Anadolu Efes’i Higgins Üzdü
Anadolu Efes Avrupa'da tam anlamıyla ispat maçında kaybetti.
Favori Olan Kazandı: İBB Daçka’ya Galip
İBB'den beklendiği gibi galibiyet geldi.
Gaziantep Bu Kez Beşiktaş’ı Geçti
BSL'de Gaziantep Basketbol'un flaş sonuçları sürüyor.
Milliler’in Rakipleri Belirlendi
A Milli Takımımız'ın rakipleri belli oldu.
Anadolu Efes Rakip Ayırmıyor
Anadolu Efes evinde lig maçında kazandı.
Gören Zaman Kazandı, Dedas Yolcu Gibi
BSL'de sezonun iki formsuz ekibi karşılaştılar.
Pesic Tiyatroda ‘Yokum’ Dedi
Fenerbahçe geriden gelerek hakem katkısıyla galip geldi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ