$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Kadın Basketbolunun Sorunları…

Davut Güngör
Davut Güngör
  • 13.08.2017

Türk basketbolu, değerli spor adamlarının büyük emekleri, önemli çabaları ve fedakârlıkları ile gelişerek günümüze geldi. Yine bundan 10 yıl öncesine gidildiğinde, her kulüpte eskinin fedakar, bilgili, emekçi ve önder yöneticileri ile yönetilen kulüplerimiz, her yıl Türk basketboluna sporcular kazandırmak için yaptıkları antrenör seçimlerini, antrenörün becerisini, yeteneklerini ve başarısını değerlendirerek yapıyorlardı. Bu da hem kulüp hem ülke basketboluna önemli değerler kazandırılmasına öncülük ediyordu. Bu değerli yöneticiler aynı zamanda antrenörlere ve alttan gelen sporculara vizyon katmak için zaman harcıyor, çaba sarf ediyorlardı.

​Geçmişte çalıştığım ve bana büyük katkı sağlayan Ata Ünal, Aziz Başdoğan, Murat Tümer, Cavit Altunay, Murat Yosmaoğlu (Forty), Dr. Bülent Bayraktar ve Dr.İlker Yücesir, Ali Kavaklıoğlu, Mustafa Erkoç, Remzi Dilli, Selam Gökçe gibi değerli yöneticiler vardı. Ve bu isimler yeni bir antrenör, oyuncu ya da menajer ile anlaşacaklarsa, her birinin çalışmış olduğu kulüp ve yöneticilerinden bilgi alırlardı. ​Bahsettiğim dönemlerde öncelik; çalıştığın kurumu sahiplenmek, iyi oyuncular yetiştirmek için çalışmak, araştırma yapmak ve abilerle zaman geçirerek kendini yenilemekti. Ve o dönemlerde bu antrenör abiler, gerçekten antrenörlük değerlendirmesi yapar, önü açık basketbol antrenörlerine önderlik edip sahip çıkarlardı.
O zamanlar Türk basketbolcuların önderliğinde giderdi ligimiz ve bugün halen yeri doldurulamayan çok değerli sporcuların yetiştiği dönemlerdi.
Milli takımlarda çalışanlar sportif başarısına göre seçilirdi ve Milli takımlar o dönemlerde en kötü ilk sekiz içerisine girerdi.
Neyse konuyu çok uzatmaya gerek yok çünkü herkesin hatırladığı hatta yaşadığı süreçlerdi. ​Günümüze gelindiğinde kulüplerin müthiş imkanları, bilimsel çalışmaları, nispeten eskiye nazaran daha çok antrenman salonu ve fiziksel gelişim (kondüsyon) salonları var. Fakat kulüplerde, şimdi ise o işi çok iyi bilen eski yöneticiler yok!!! Altyapılarda özellikle U-11 ile U-16 arasında çalışan kaliteli antrenör sayısı yok denecek kadar az…

​A takım antrenörleri ise yanlarında kendilerine basketbolun değerlerini taşıyan değil kulüplere oyuncu veren menajerlerin yönlendirdiği asistanlarla çalışmaya başladı. Kulüp değerini yükseltmek ve kulüplerin mali yükünü azaltmak için çalışmak artık yok. Oyuncu yetiştirmekte yok. Hatta çalışarak sportif başarı elde etmek hiç yok, artık yabancı oyuncuların önderliğinde giden takımlar var. Unutulmamalıdır ki “El atına binen tez iner”.

Gelelim asıl sonuca;

Türk basketbolu kötüye gidiyor. Kulüpler ve altyapıları yöneticisiz, başıboş ve oyuncu menajerleri tarafından yönetilen antrenörlerle doldu. (birçok kulübün A takım antrenörü dahil).

Bugün kadın basketbolu gelişti denildiği ortamda Milli takımların küme düşüyor olması, altyapılardan yetişen oyuncuların üst seviyede oynayamaz olmasının sebeplerine gelince:

Birçok kulübü oyuncu menajerleri yönetiyor, A takım antrenörlerini onlar öneriyor çünkü istedikleri oyuncuları istedikleri fiyata verebilmeleri için bu önemli…

Kulüpler antrenörlerle ilgili bilgi almak için çalıştıkları kurumlardan ve yöneticilerden fikir almak yerine ortada dolanan ve oyuncu menajerlerinin istediklerinin olabilmesi için yarattıkları asılsız bilgilerle besleniyorlar.

Kulüp yetkililerinin çoğunluğu basketbolun içinden gelmediği için ve işleyişin başına saygın bir yönetici alınmadığı için yetersiz birçok antrenör ve idareci ile kulüpler kapanma seviyesine gelmekle beraber oyuncuların paralarını ödeyemez duruma geliyorlar.

Kulüpler, yeni çalışacak kişilerin ve onların arkasında olan camiadan uzak kişilerin yarattıkları sanal dünyaya çabuk inanıyorlar (araştırma kısmı eski çalıştıkları kulüp ve yöneticiler).

Birçok yetersiz yönetici ve antrenör, geçmişte çalıştıkları antrenörlerin başarısını üstleniyor ve bunu camiadan uzak yöneticilere inandırıyorlar (Sonuç hep aynıdır ve kulüplerin başarısızlığı ile biter).

Gelinen noktada yapılması gereken en önemli şey, öncelikle kadın basketbol altyapı sorumlusunun kendisine yakın olanlar ve yakın olması gerekenler haricinde gerçek bağ Türk Milli takımdır ve profesyonellik gerektirir anlayışını benimsemelidir. Ardından eğer devam edecekse (bunun ne denli doğru olduğunu bilemiyorum tabii ki) Türk basketbolunun gelişmesi ve Milli takımların başarısı için ortak fikirlerin alınabileceği bir toplantı yapılmalıdır. Buraya tüm antrenörler (bu işi yapan, ve hem sporcu yetiştirmiş hem de sportif anlamda başarı kazanmışlardan bahsediyorum!!!) davet edilmeli gerekirse her antrenörün kendisini ve planlarını sunacağı 2-3 günlük bir plan da yapılabilir.

Beni yetiştiren abilerimin yanında “Asıl Liderler, Yanında Lider Yetiştirenlerdir.” fikrini benimseyerek çalıştım daima.
Değerli kurumlarda görev aldım. Galatasaray, İstanbul Üniversitesi, Fenerbahçe, Panküp TED (şimdiki AGÜ), TED Ankara Kolejliler ve Mersin Üniversitesi… Hem o dönemler hem şimdi kendi kulübümüz olan Dostlukspor’da altyapıdan Milli takıma bugün Süper lig ve Milli takımlarda oynayan sporcular yetiştirdim ve yetiştirmeye devam ediyorum. Çalıştığım her kulübün kendi altyapı kaynağını oluşturduk ve hem A takım hem altyapılarda her daim başarılı olduk. Bu çalışmaları yaptığım kulüplerdeki asistanlarımın büyük kulüplerde antrenörlük yapıyor olmasıyla da gurur duyuyorum.
Geçmişten günümüze yeni kurulacak kulüplerin doğru yapılanmaları, sistemleri ve çalışma prensiplerine kadar her daim fikirler verdim ve bu kulüplerin başarılarının gururla takipçisi olmaya devam ediyorum. Şimdiki ortamların bu düşünce tarzından uzak olması gelinen başarısızlıkların nedenidir.

Bugün Türk basketbolunun yetiştirdiği en önemli değerler olan Hidayet Türkoğlu, Ömer Onan, Kerem Tunçeri, Hüseyin Beşok ve perde arkasındaki kahraman Emir Turam gibi değerlerin olduğu Federasyonumuzun bu işlerin onlara yakışır kişiler tarafından yönetilmesini sağlamaları gerekiyor.
Erkek Altyapı Milli takımlarının başına Fikret Doğan gibi bir değer getirildi, zamanla daha iyi olacak fakat Kadın Milli takım altyapıları başıboş ve burada olan birçok antrenör arkadaşımızın (onları suçlamıyorum) basketbol kariyerlerinde hiç altyapı çalıştırmamış ve oyuncu yetiştirmemiş olmasının yanı sıra sportif hiçbir başarıları yokken nasıl olur da her antrenörün hayalini süslediği Milli forma onlara bu denli kolay giydirilebiliyor. Kadın Takımları Yönetim Kurulu Üyesi, eski değerli basketbolcu ve hem kulüpler seviyesinde hem Milli takım seviyesinde başarıyla antrenörlük yapmış Sayın Bahar Akgün’ün kariyerine ve geçmişine yakışmayan sonuçlardır. Bahar Akgün ile geçmişte çalıştım ve kendisine çok saygı duyuyorum . Böylesine önemli bir değerin olduğu yeri kendi yaşam ve spor felsefesi seviyesine getirmesi basketbolu kalkındıracaktır. Bunca değerli basketbol adamının olduğu Federasyonumuzun muhakkak doğru yolu bulacağı kanısında ve inancındayım.

DAVUT GÜNGÖR – PROFESYONEL BASKETBOL KOÇU

gungor.davut@gmail.com

YAZAR HAKKINDA:

Türk kadın basketbolunun en değerli koçları arasında yer almaktadır. Geçmişte birçok Süper Lig (Fenerbahçe-Galatasaray-İstanbul Üniversitesi gibi) ve TKBL ekibinde çalışmıştır. Şu anda ise KBBL’de mücadele eden Dostluk SK’nın Genel Koordinatörlük ve baş antrenörlük görevlerini yapmaktadır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ