$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Milli Takımlar’da Son Durum (Davut Güngör)

Değerli antrenör Davut Güngör’ün Milli Takımlar’daki son durum ile ilgili yazısı…

Milli Takımlar’da Son Durum (Davut Güngör)
  • 03.07.2016
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU

Dört yabancılı bir sisteme dönülen ülkemizde hatta devşirme oyuncularla birlikte uzun bir dönem beş yabancının oynadığı, Türk sporcuların izleyici ya da rol oyuncusu olarak bulunduğu ligimizde, A Milli Kadın Takımımız’ın başarısı tabiî ki Milli Takım’da çalışan değerli antrenörler, sporcular ve TBF’yi mutlu etti hatta onurlandırdı fakat öncelikle biz bu işi yapan ve bu işe hayatını adayan antrenörleri onurlandırdı.

İlk yazımda, “A Milli Kadın Takımımız’ın ikinci kez Olimpiyatlara kalma” başarısından bahsetmek istiyorum. Türk basketbolunun değerli antrenörlerinden Ekrem Memnun yönetiminde, ekol isim olan Arzu Özyiğit’in  menajerliğinde yürütülen çalışmaya değerli antrenör Aziz Akkaya’nın da değerli katkısı ile A Milli Kadın Takımı’nda çok güzel bir yapı oluştu. Bu paylaşım, tecrübe ve “EMEK” Olimpiyatlar’da başarıyı getirecektir  inancındayım. Kadın Milli Takımlarımız artık Erkek Milli Takımlarımız gibi Avrupa’da başarılar elde edeceği dönemleri yaşayacaktır.

2000 yılında A Milli Erkek Takım ve Aydın Örs ile başlayan serüvenin, ülke basketboluna katkısının her alanda olması ve başarıya dönüşmesinin paylaşımla olacağını gösteren yapıyı oluşturdular. Aydın Örs’ün ekibinde; Erman Kunter, Çetin Yılmaz, Murat Özyer ve birçok değerli insanın bir araya geldiği,  ülke basketboluna hizmet etmenin kişisel egodan önemli olduğunu kabullenen, birlikten güç doğar fikrinin oluştuğu bir Milli Takım izledik. Gururlandık, sokaklara döküldük, birlik olduk. Başarılı olduk.

Başarı paylaştıkça büyür” felsefesinde oyuncular, Türk basketboluna hizmet edenler, sporcu aileleri ve seyirciler bir bütün oldu çünkü Milli Takım bir bütün olmuştu. Aslına baktığımızda paylaşmanın erdemini öğrettiler. Günümüzdeki A Milli Kadın Takımı da bu yolda ilerliyor. Fikir paylaşımı, bilgi paylaşımı, emek ve sinerji paylaşımı gelecek yıllarda daha da büyüyecektir.

Arzu Özyiğit, kadın basketboluna sporcu olarak önemli hizmetlerde bulunmasının yanı sıra örnek kişiliği, rol model yapısı ve duruşu ile hem Milli Takım’daki sporcular hem de heyecanla Milli Takım’ın başarılarını takip eden biz antrenör ile sporcuların saygısını kazanan örnek kişilik.

Takımın baş antrenörü Ekrem Memnun araştırmacı, çalışkan, emekci ve sürekli kendisini yenileyen yapısı ile yaşadığı ulaşılması güç başarıların şans faktörünü kendisi yarattığını kanıtladı. Her yaşta sporcuların gelişimine katkı sağlayan, disiplinin önemli olduğunu herkese kanıtlayarak sporcunun kariyeri değil, her dönem yaptığı iş ile kendisine olan saygının sürdürülebilir başarı ile olduğuna inandırdı.

Ekibin başarısı için önemli katkı sağlayan ve ekip olmanın erdemini hissettiren aynı zamanda altyapıda ekol olan bir sistem yaratmaya çalışan Aziz Akkaya ise bu çalışmalarının öncelikle ülkemizin genç sporcularının gelişimi ile tamamlanacağı ve bunun başarı ile taçlandırıldığında meyvesinin yeneceğini öğretiyor. Bu çalışmaların verimliliğini arttırmak için özellikle Anadolu’da basketbolun gelişimine katkı sağlayabilecek antrenörlerin asistan olduğu bir altyapı Milli Takımları oluşturuldu.Milli Takımlar’da ekol yaratmanın önemini biliyor ve buna inancımız tam olmakla beraber, Milli Takım düzeyinde başarının  A Milli Takım’da oluşan ekip gibi tecrübenin gerekliliğini unutmamak gerektiğini düşünüyorum.

Dört yabancılı sistemde ve devşirme oyuncuların da varlığı düşünüldüğünde Bilyoner.com KBL’de özellikle genç sporcuların süre alamadığı aşikar. Ülkemizde maç kazanmanın başarı olarak görüldüğü sistemde bunu beklemekte doğru olmayabilir.

Bu genç sporcuların gelişimi için Voleybol federasyonunun yaptığı sisteme benzer bir sistem yaratarak Milli Takım oynayan sporcular için bir takım oluşturup TKBL’de oynatabilecek takım oluşturulabilir ya da TKBL’nin belli kulüplerini pilot takım olarak seçerek bu genç sporcuların gelişimine katkı sağlayacak antrenörlere yönlendirilmesi yapılabilir. Hatta altyapı Milli Takımları’nda görev yapan antrenörlerin çalıştığı kulüpler oluşturarak genç sporcularımızın gelişimine katkı sağlayacak, Avrupa’da artık Türk oyuncuların izlenmesini sağlayacak, ülke basketboluna çok değerli bir çalışma yapılabileceği inancındayım.

Web sitesinde yazı yazma serüvenimdeki ilk yazım ve aslında yazı dilinden daha çok konuşarak anlatma konusunda başarılı olunduğuna inananlardanım. Zamanla ve yaşadıkça bu yönümü de geliştirerek faydalı olmaya çalışacağım. Amacım bir şeyleri eleştirmek ya da yüceltmek değil, aksine öncelikle yapıcı ve geliştirilebilir öneriler sunmaya çalıştım. Bir sonraki yazım Bilyoner.com KBL ve TKBL değerlendirmesi ile ilgili olacak. Ardından TKB2L diye konuşulan aslında KBBL (Kadınlar Bölgesel Ligi) olan lig ile ilgili yazacağım.

 

Saygılarımla

 

DAVUT GÜNGÖR

gungor.davut@gmail.com

Anadolu Efes’te Pleiss Kaldı
Anadolu Efes’te dev pivot takımda kaldı.
Eurocup’ta Gruplar Belirlendi
Eurocup’ta kuralar çekildi.
Daçka’nın Pivotu Fenerbahçe’de
Fenerbahçe Beko bilindik bir isme gitti.
Fenerbahçe’ye Zalgiris’ten Görev Adamı
Fenerbahçe Beko takım oyuncusunu kadrosuna kattı.
Fenerbahçe’ye Sassari’den Forvet
Fenerbahçe Beko ilk yabancı transferini yaptı.
Anadolu Efes’te Beaubois İle Devam
Anadolu Efes’te Fransız oyuncu takımda kaldı.
Daçka’da Ayrılık Var
Darüşşafaka’da bir ayrılık oldu.
Anadolu Efes’te Singleton Kaldı
Anadolu Efes önemli ismi takımda tuttu.
Karşıyaka Transferde Coştu
Pınar Karşıyaka transfere devam ediyor.
Fenerbahçe Koçunu Buldu
Fenerbahçe Beko baş antrenörünü belirledi.
Ormanspor’a Genç Oyuncu
OGM Ormanspor genç bir ismi transfer etti.
Daçka’ya Yeni Yabancı
Darüşşafaka yeni transferini açıkladı.
TBF’den Ciddi Mesajlar
Mali yapıyla ilgili ciddi bir karar açıklandı.
Datome-Fenerbahçe Ayrıldı
Fenerbahçe’de sembol isimle yollar ayrıldı.
Galatasaray Koçunu Bırakmadı
Galatasaray’da koçla yola devam ediliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ