$ DOLAR → Alış: 3,48 / Satış: 3,50
€ EURO → Alış: 4,17 / Satış: 4,19

Neden Devir, Artıları ve Eksileri…

Deniz Atak
Deniz Atak
  • 18.07.2017

 

Gelişim Koleji’nin haklarını Antalyaspor’a devretmesinden sonra İzmir’de Aliağa Petkim dışında (ki İzmir’e 60-65 km mesafede ) TBL takımı kalmadı.

 

Yıllardır TBL’de Türk basketboluna hizmet eden Gelişim Koleji’nin ligden çekilmesi sürecinin iki açıdan değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Birincisi; TBL’nin ekonomik yükünün ağır olması ve birçok kulübün bununla baş edememesi… TBL’de takım organize etmenin maliyetinin yüksek olması ve bunun yanında sponsorların işin içine dahil edilmesinin zorlukları birçok kulübü faaliyetlerini yürütmekte zorlamaktadır. Gelişim Koleji gibi eğitim kurumları zaten kendi reklamlarını yapmaya çalıştıkları için kendi isimlerinin önüne geçecek daha baskın sponsorlarla çalışması zor, küçük ve birden fazla sponsorla çalışmakta sanıyorum ülkemizin genel spor kültürünün eksikliğinden kaynaklanan spora hizmet etme, spora destek olma alışkanlığımızın olmamasından dolayı gerçekleştirilemiyor. Yoksa ekonomik güç anlamında Gelişim Koleji’nden 10 kat daha büyük olup Gelişim Koleji’nin 1/10’i kadar spora katkı sağlamayan şirket, kurum, kuruluşlar şu anda mevcut durumdalar… Bu süreçte ikinci değerlendirme konusu ise devir meselesi... Devir konusu federasyon tarafından ciddi anlamda gözden geçirilmesi gereken bir konu. Kulüpler dernek statüsünde olduğu için dernek yönetimini değiştirip kulübün kontrolünün başka oluşumlara geçmesini engellemek kanunen belki mümkün değil, federasyon da ancak kulübün şehir değiştirmesine bir kısıtlama getirebiliyor ( o da sadece ligdeki takım sayısından hareketle İstanbul’a taşınmasını engellemek gibi). Ancak Gelişim Koleji’nin devir sürecinde de gördüğümüz gibi TBL’ye katılım taahhüdünün yapılması ve katılım payının yatırılmasından sonra hala tam anlamıyla devir işlemi bitmiş değil. Ya devir işlemi yapılamasaydı durum ne olacaktı? İş bu kadar dillendikten ve bu aşamalara geldikten sonra hangi koşullarda devam edilebilecekti? Kesinlikle bu konuya yasal bir düzenleme getirilerek bu işin al-sattan çıkarılması, kulübün sadece yükümlülüklerini yerine getirebiliyorsa (yükümlülükleri yerine getirebilmek için de o ligdeki kulüplerin yaklaşık eşit şartlara sahip olması, aynı ligdeki takımlar arasında çok büyük farklar olmaması gerekmektedir) lige devam etmesi, getiremiyorsa ligden çekilerek yerini alt ligden sırasını bekleyen başka bir takıma bırakması çok daha doğru ve sportif olacak gibi gözüküyor. Gelecekte al-sat şeklinde yapılan bu devir işlerinde her geçen gün daha çok kulübün adının geçiyor olması da mali açıdan kulüpleri ve idarecilerini sıkıntıya sokacaktır.

 

 

DENİZ ATAK – PROFESYONEL BASKETBOL KOÇU

deniz1967@gmail.com

YAZAR HAKKINDA:

Türk basketbolunun deneyimli koçları arasında yer almaktadır. Süper ligde üç farklı takımda (Türk Telekom-Tuborg-TED) yardımcı koçluk deneyimlerinin yanında TBL’de birçok ekipte çalışmıştır. Aynı zamanda şimdiki adıyla TB2L’den TBL’ye birden fazla takım çıkarma başarısı göstermiştir. Ayrıca Süper Lig ve TB2L seviyesinde altyapı sorumluluğu görevleri yapmıştır.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ