$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Ormanspor’un Başarı Hikayesi

OGM Ormanspor’un başarı hikayesi devam ediyor.

Ormanspor’un Başarı Hikayesi
  • 25.01.2019
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU

Kaynak: Basketfaul
Fotoğraf: Ebru Erdoğan

OGM Ormanspor’un TBL’de yer alan erkek takımı da yine kadın takımında olduğu gibi beklentilerin üzerine çıkarak sezona 9’da 9 yaparak başladı. Sezon başında play-off hedefiyle yola çıkan ekipte bu başlangıcın ardından BSL neden olmasın düşünceleri oluşmaya başladı. İlk devreyi ise 12 galibiyetle 3. sırada tamamlayan ekip için BSL’ye yükselmek aslında hiç de hayal gibi değil. Şu an en büyük favorilerden biri olarak gösteriliyor.

Şimdi bu iki şubede gelen başarıları konuşmak hem de devre arası yorumlarını almak için Kulüp Başkanı Ahmet İpek ve Basketbol Şube Sorumlu Akın Alemdar ile bir araya geldik.

“Rüyada gibiyiz”

İlk konumuz Kadın takımının hem Avrupa’da hem de ligdeki başarısı oldu. Başkan Ahmet İpek, sezona planlı bir şekilde başladıklarını belirttiğini ve şimdi baktıklarına o planlardaki hedeflere ulaştıklarını ifade ettiği sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sezon başında bunları planlamıştık. Sezon başında kadınlarda hedefimizin ilk 5 olduğunu söylemiştik. İlk yarı bittiğinde ise bu hedefe ulaşmış olduk. Bu arada zor olan birşeyi daha başardık. Avrupa Kupası gibi önemli bir oganizasyonda eleme maçları oynayıp Polonya’nın önemli takımlarından Gydnia’yı eleyerek gruplara kaldık. Grubumuzdaki maçlarda da iyi sonuçlar alarak ilk turu geçmiş olduk. Ama en büyük şanssızlığımız play-off elemeleri ikinci maçında 24 sayılık farkı yakalayıp son topta Beşiktaş’a kaybetmemiz oldu. İlk maçta kendi oyunumuzu ortaya koyabilseydik Beşiktaş’ı eleyebilirdik. Ben takımıma sonuç ne olursa olsun bize bu heyecanı ve keyifi yaşattıkları için çok teşekkür ediyorum. ”

Şube sorumlusu Akın Alemdar da elde edilen başarı karşısında adeta rüyada gibi olduklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

“6 yıl önceki hocamız bana, Akın abi başarının en kısa yolu kadın takımını kurmak, demişti de ben açıkcası hiç inanmamıştım. Ama gerçekten ne kadar doğru olduğunu şimdi söyleyebilirim. Yoksa biz Eurocup’u rüyamızda görsek inanmazdık. Geçen sezon bildiğiniz gibi ligi 9. sırada tamamlamıştık. Ama Yakın Doğu’nun ligden çekilmesiyle bize de Eurocup’tan davet geldi. Gelen daveti Sayın Genel Müdürüm, OGM Genel Müdürlüğümüze götürdü, kendileri de daveti kabul ederek ismimizi Avrupa’da duyurmamızı istediler. İnanın rüyada gibiydik. Tarihimizde ilk kez katıldığımız Avrupa kupasını beklentimizin çok çok üstünde geçirdiğimiz için çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Oyuncularımıza, teknik ekibimize hepsine bir kez daha tek tek teşekkür ediyorum. Bu gerçekten kolay bir şey değil. Hele de KBL’de ikinci senesinde olan bir takım için hiç kolay birşey değil. ”

“Nihai hedefimiz erkeklerde de BSL’ye yükselmek”

Bir diğer başarı kaynağı olan erkek takımının ilk devreyi beklentilerin çok üzerinde bir şekilde tamamlamalarıyla BSL’ye çıkma inançlarının arttığını ifade eden Başkan Ahmet İpek, aslında burada da hedeflerinin BSL’ye çıkmak olduğunu belirtti:

“Burada da sezon başında hedefimiz play-off’a kalmaktı. Ama ilk 9 maçımızı kazanınca normal sezonu şampiyon olarak bitirebileceğimize de düşünmeye ve inanmaya başladık diyebilirim. Aslında nihayi hedefimiz bütçemiz kısıtlı olsa da erkek takımımızı da BSL’ye çıkarmaktır. Bu hedefimizi sonuna kadar zorlayacağız. Eğer bunu başarabilirsek çok daha güzel şeylere imza atmış olacağız. ”

“Tek istediğimiz sahada savaşmaları”

Ancak bu başarı sebebiyle takıma herhangi bir baskıda bulunmadıklarının altını çizmek isteyen Akın Bey ise şöyle konuştu:

“Ama bu iyi gidişat sebebiyle takımımıza her hangi bir baskıda da bulunmuyoruz. Kendilerini gittikleri yere kadar desteklemeye devam edeceğiz. Onlardan tek isteğimiz sahada savaşmaları. Ama tabii ki işler yolunda giderse çıkarsak yönetimimize durumu ileterek onlardan gelecek cevaba göre hareket edeceğiz. ”

Erkeklerdeki nihai hedefi dile getirmelerinin ardından kadın takımıyla ilgili nihai hedeflerini sorduğumda ise Başkan, herkesin gücünden çekindiği bir takım ortaya koymak olduğunu söyledi. Bu cevaptan anlık başarılardan ziyade uzun vadeye yayılan başarılı bir oluşumu hedeflediklerinin sonucuna varabiliriz.

“Herkesin takdir ettiği ve gücünden çekindiği bir takım ortaya koymak hedefimiz diyebilirim. Şimdi Beşiktaş ve Galatasaray gibi önemli takımları yenebildiğimizi gördük. Bir gün de Hatay, Çukurova ve Fenerbahçe gibi ligin en iddialı takımlarını da yenersek o zaman amacımıza ulaştık diyebiliriz.

Sezonu da yine ilk 5’te tamamlayabilmek bizlerin en büyük hedefi. KBSL’deki ilk senemiz olan geçen senede ligde kalmaya oynayan bir takım iken şu an buralarda olabilmek bizler için büyük başarı diyebilirim. Biraz daha bütçemiz olsa ligin en iddialı takımlarını da yenebileceğimize eminim.”

“Burada her şey sevgi ve saygıya dayalı ilerliyor.”

İki şubedeki bu başarılarının tesadüf olmadığı, uzun yıllar verilen emeklerinin meyveleri olduğunu söyleyebiliriz. Hepsinin arkasındaki başarılı yönetimin kilit noktasını sorduğumda ise Başkan Ahmet İpek öncelikle olarak herkesin birbiriyle uyum içinde olduğunu, kimsenin kimsenin görevine karışmadığını ifade ettiği sözlerine şöyle devam etti:

“Uyumlu bir yönetim var. Bir de biz teknik ekiplerimize çok karışmamayı tercih ediyoruz. Çok kulüpte olmayan çalışma ortamlarına sahipler. Ayrıca hepimiz aile gibiyiz. Burada herşey sevgi ve saygıya dayalı ilerliyor. Bu aile ortamının bozulmaması için uğraşıyoruz. Bizim kendilerinden tek isteğimiz maçın hakkını vermeleri. Elbette yenilebilirler ama her şeye rağmen sahada o mücadeleyi görmek istiyoruz. Zaten oyuncularımız da bu bilinçle sahaya çıkıyorlar. Böyle olunca başarılar da kendiliğinden geliyor diyebilirim.
Amacımız burada güzel bir aile ortamının olduğunu, bu şartlarda başarının geleceğini ve sonuçta da Ormancılık camiasını bütün spor kamuoyuna tanıtmak. ”

Başkan’ın söylediklerinde hemfikir olduğunu ifade eden Akın Bey konuyla ilgili şunları söyledi:

“Oyuncuların burada huzursuz olacağını hiç bir ortam yaratmamaya çalışıyoruz. Aramızda iyi bir güven var. Ödemeler zamanında yapılıyor. Örnek bir kulüp olduğumuzu söyleyebilirim. Bu şekilde düzenin ilerlemesi için biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

Eski salonlarının yıkılmasının ardından altyapı faaliyetlerine ara veren kulüp, şu an tekrar bu konuyu ele almış durumda. Amaçlarının Orman kulübünün terbiyesini alarak oyuncular yetiştirmek olduğunu ifade eden Akın Bey, gelecek sene hem erkek hem kızlarda minik takımı kurarak, kendi oyuncularını yetiştirmeye başlayacaklarını ifade etti:

“Bu konuyla ilgili olarak 2 yıldır bir yapılanmaya girdik. Seneye de herşey yolunda giderse kendi spor okulumuzu açıp kendi çocuklarımızı yetiştirmek istiyoruz. Seneye hem kızlarda hem erkeklerde Minik takımdan başlamayı hedefliyoruz. ”

Kendileriyle ilgili olarak belki de merak edilen konulardan biri de erkek takımın BSL’ye yükselmesinin onları bütçesel olarak zorlayıp zorlamayacağı. Bu konuyla ilgili olarak Akın Bey, şu an için bu durum bir ihtimalden öteye gidememiş olsa da gerekli bütçesel araştırmaları yaptıklarını, inşallah herşey yolunda gider ve BSL’ye yükselirlerse konuyu bu yaptıkları araştırmayla yönetime sunacaklarını ve onlardan gelecek cevaba göre hareket edeceklerini söyledi.

“Taraftar grubumuz da olsa çok daha farklı bir kulüp oluruz”

Son olarak artan taraftar sayısına değindik. Başkan, bununla ilgili çok güzel bir anısını bizlerle paylaştı:

“Tribünlerimizde bir gün bir kaç yaşlı teyzemizi torunlarıyla birlikte görmüştük. Merak ederek kendilerine, acaba çocuklarından birinin burada mı çalıştığını ya da takımlarımızdan birinde mi oynuyor diye sormuştum. Aldığım cevap beni hem şaşırttı hem de çok mutlu etmişti. Kendilerinin, Ormanspor’u çok sevdiğini ve bu yüzden maçlara mümkün oldukça gelerek yalnız bırakmamaya çalıştıklarını söylemişti.

Büyük kulüplerde gördüğünüz bir taraftar kitlemiz yok ama başarı geldikçe insanlar daha çok ilgi göstermeye başlıyorlar, bizleri yalnız bırakmıyorlar. Bu bizi çok mutlu ediyor. Bu güzel gelişmelerin yanında bir de taraftar grubumuz olsa çok daha farklı bir kulüp oluruz.Herkesin aidiyet duygusuyla Ormanspor’a sahip çıkmasını amaçlıyoruz.”

Finale Fenerbahçe Damgası
Finalin galibi belirlendi.
Pınar Karşıyaka İyi Yolda
Pınar Karşıyaka turnuva şampiyonu oldu.
Fenerbahçe Daha Hazır Göründü
Keyifli hazırlık maçı tamamlandı.
Fethiye Artık Süper Ligde
Fethiye BLD Süper lige alındı.
Telekom’a Skorer Oyuncu
Türk Telekom önemli bir skoreri transfer etti.
Ormanspor’dan Bu Kez Yenilgi
OGM Ormanspor hazırlık maçlarına devam ediyor.
Ormanspor Kazanarak Moral Buldu
OGM Ormanspor kazanarak morallendi.
Karşıyaka Fenerbahçe’yi Yendi
Hazırlık maçında sonuç belli oldu.
Anadolu Efes Galatasaray’ı Yine Yendi
Anadolu Efes kazanmaya alışkın olarak devam ediyor.
Fenerbahçe Tofaş’ı Rahat Yendi
Fenerbahçe Beko hazırlık maçında güldü.
Galatasaray’a Yeni Uzun
Galatasaray yeni transferi açıkladı.
Anadolu Efes Bahçeşehir’i Geçti
Anadolu Efes yine kazandı.
Merkezefendi BSL’de, Canik Liginde Kaldı
Tahkim’den flaş kararlar geldi.
Anadolu Efes Farklı Kazandı
Hazırlık maçında Anadolu Efes kazandı.
Hazırlıkta Son Saniyede Fenerbahçe
Hazırlık maçında galip belli oldu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ