$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Sayman’dan Basketbolumuza Genel Bakış

Nejat Sayman’ın sitemize özel yazısı…

Sayman’dan Basketbolumuza Genel Bakış
  • 10.01.2019
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU

Yunanistan önümüzdeki 10 yılı kurtardı. Pasqual ve Laso’yu hep eleştiririm. Maç koçu olmadıkları için… Ama ikisinin de hep sevdiğim özelliği genç oyuncuları oynatma çabalarıdır. Yerli ya da yabancı birçok oyuncuyu EL ya da NBA oyuncusu yapıp İspanya Milli Takımı’na da büyük katkı sağladılar. Bugün baktığımızda Olympiacos son 6-7 yılda sahadaki beşte en çok yerli oyuncu oynatan kulüp oldu tıpkı Zalgiris Kaunas gibi.. Buna Real Madrid’i de ekleyebiliriz. Pana bu hamleleri daha az yapsa da bugün Georgios Papagiannis (21 yaş – 2.20 cm) ve Konstantinos Mitoglou (23 yaş – 2.10 cm) ile Yunan Milli Takımı’na müthiş katkı sağladı. Ayrıca Ioannis Papapetrou (25 yaş – 2.04 cm 2-3 numara) ile Milli Takımı sürekli destekliyor. Uzun oyuncu havuzumuza bakınca Aydın Örs-Bogdan Tanjevic üretimi Semih Erden ve Oğuz Savaş’ın berbat transferler ile hep çok para kazandığını ve yıllarca oynamadığını görüyoruz. Oyuncu menajerlerine federasyonun ‘DUR’ deme vakti çoktan geçmedi mi?
En üzüldüğüm şeylerin başında Efes’in Türk oyuncu konusunda aşırı ötesi eleştirilmesi var. 40 yılı aşkın süredir hep zirve savaşı verip ülkeye en çok Türk oyuncu yetiştiren, NBA’e ilk ve en çok oyuncu gönderen, Milli Takımların tamamını her dönemde en çok destekleyen Efes son yıllarda belki globallik hokkabazlığına normal olarak biraz teslim oldu ama hala altyapılarda geri adım atmadı. Eskisi kadar kaliteli oyuncu yetişmese de emek hala sürüyor. O yüzden Efes’i lütfen farklı bir kefeye koyalım. Fenerbahçe ise keşke daha çok Türk oyuncu ile Euroleague’de mücadele etse ama Fenerbahçe Kulübü Obradovic’i oyuncu yetiştirmesi için transfer etmedi. Avrupa’nın en büyük kulübü olması için getirdi. 4 yıl üst üste Final Four oynayıp 3 finale imza atan başka kulüp var mı? 3 finalden tek şampiyonluk çıktı ama düzen ve istikrar sürüyor. Benden başka Obradovic’i eleştirebilen kimse yok. Bu da bence önemli bir sorun. Obradovic de insan ve hata yapabiliyor. Ondan daha iyisi bir daha asla gelmeyecek bu kesin. Türk basketbolunun saygınlığının artmasındaki ultra neden Obradovic. İşin bu bölümüne lütfen dikkat edelim. Bu Ataman için de geçerli. Hem başarılı ol hem Türk oyuncu yetiştir fikri globallik gerçeği ile uyuşmuyor. Hidayet Türkoğlu ve Ömer Onan daha dikkatli davranmalı ve daha iletişime açık olmalı. Ligin neden 15 takımla yürüdüğünü ve neden 22 takımın (yanlış hatırlamıyorsam) kulübü kapattığını iyi analiz etmeliler. Kadınlar ve erkekler altyapı takımlarında çok geri gittik. Küme düştüğümüz bölümler var. Federasyonun ilk görevi basketbolu geliştirmektir, bütçe olarak büyütmek değil. Sırbistan’ın Euroleague’de takımı yok ama sürekli Amerika ile final oynuyor. Neden mi? Çünkü Sırp federasyonu hep üretken oldu, birbirine destekçi oldu, Sırp oyuncuları destekledi, saçma yabancıları ülkeye sokmadı. Biz bir turnuvaya giderken NBA oyuncularımız odaklı beklentiye giriyoruz ve bu çok yanlış… O meşhur globallik işinde bu büyük bir sorun. Adamlar ülkesini zaten NBA’de en iyi şekilde temsil ediyor ve NBA tatile girdiğinde eksiklerini gidermek için deli gibi çalışıyorlar. Milli Takım işini de ülkedeki diğer oyuncuların halletmesini umut ediyor. Bence yüzde yüz haklılar. Siz Stojakovic’i kaç kez Sırp Milli Takımı’nda gördünüz? Birçok örnek çıkabilir ortaya. İspanyolllar bu konuda çok katı. İki eli kanda olsa geliyorlar Milli Takıma ama kendilerinden bazı şeyler kaybederek… Herkesin bir ailesi var bu arada, unutmayalım. Dinlenme ihtiyaçları da var.

Sonuçta halletmemiz gereken çok büyük sorunlar var. Lige girecek takımlardan BANKA TEMİNAT MEKTUBU almadan ligi onaylamamız gerek. Bu tarih 1 Temmuz ile sınırlı olmalıdır. Yoksa paraların ilk 2 ayda bazı ceplere girişini ve kulüplerin batıp FIBA’da dosyalarını engelleyemeyiz. Bu arada doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Ben buradayım, beklerim.

Süper Ligden Son Haberler (Özel)
Süper ligde takımların transfer çalışmaları sürüyor.
Ormanspor’da Pivot Kaldı
OGM Ormanspor’da iç transfer sürüyor.
Ormanspor’da İki Kilit İsim Kaldı
OGM Ormanspor yıldız isimlerini bırakmadı.
TBF Kararını Belirledi (Özel)
TBF liglerle ilgili kararını kesin olarak verdi.
TBF’den Son Durum Açıklaması
TBF’den açıklama geldi.
Khimki’den Euroleague’e Tepki
Khimki'den Euroleague'e tepki geldi.
TBF Bitirmeye Çok Yakın (Kulüplere Mesaj)
TBF'den kulüplere mesaj gitti.
Euroleague’de Ücret Pazarlığı
Euroleague'de pazarlıklar sürüyor.
TBF Başkanı: ”Herkes Mutlu Olmayacak”
TBF Başkanı'ndan açıklamalar geldi.
Sloukas Kesin Ayrılıyor Gibi
Fenerbahçe'de ayrılıklar geliyor.
TBF Kararı Sonrası Neler Olacak? (Özel)
TBF'nin beklenen kararı sonrasında liglerin durumu belli oluyor.
TBF’nin Kararı Yolda (Özel)
TBF'nin kararı çok yakında geliyor.
Bursaspor’dan Yeni Açıklama
Bursaspor yerli oyuncularıyla anlaştı.
Teksüt Bandırma Herkesi Gönderdi mi?
Teksüt Bandırma ile ilgili şok bir iddia ortaya atıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ