$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Üç Kupalı YDÜ Değerlendirmesi!

Ekin Baş
Ekin Baş
  • 27.07.2017

Bu hafta koç gözünden, geçen sezon aday oldukları tüm kupaları kazanan Yakın Doğu Üniversitesi var. Aslında YDÜ’nün başarısı seneler önce Başkan Işık Eyigüngör’ün tohumlarını attığı geçen sezon da meyvelerini topladığı, önümüzdeki sezon da en yukarıdaki meyveleri uzanmaya çalışacakları bir organizasyon… Özel hayatlarında da başarıya ulaşmaya alışmış Başkan Işık Eyigüngör, Yakın Doğu Üniversitesi sahibi Suat İrfan Günsel, Hulki Kahvecioğlu, Hakan Atamtürk, Murat Tüzünkan, Levent Pişkinler, Çağın Keskin, Cemal Batur gibi başarılı insanlardan kurulu bir yönetim kurulu… Ama benim şahit olduğum bu yönetim sadece kağıt üstünde değil veya sadece yurt dışı deplasmanı olduğunda değil aynı zamanda ben kendilerine rakip olduğumda veya başka takımlarla oynarken de deplasman maçı ayırt etmeden her zaman takımlarıyla beraber tribündeki yerlerini aldıklarını ve desteklediklerine şahsen de şahit olduğum bir Yönetim Kurulu… Bu durum gerçekten bir kulüp olgusu ve koç için büyük şans….

Bu güçlü ve başarılı yönetimin saha içinde emek veren bir o kadar başarılı olmuş saha içi emekçilerine…. Burada Koç Zafer Kalaycıoğlu’na ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Büyük bütçelere takım kurulabilir. Ama saha içinde kapasiteli basketbolu bilen bir koçun yoksa hedefin olan kupalara ulaşamazsın. Büyük bütçeli takımlar için İkinci sıranın pek büyük bir değeri yoktur hedef kupayı almaktır. Koç Zafer Kalaycıoğlu geçen sezon üç kupayı da kazanarak büyük bir iş başarmıştır. Kısacası bir Ferrari marka araba alabilirsin bunu parayla yaparsın ama direksiyonunu iyi bir pilota emanet etmezsen hiçbir zaman Ferrari’nin gerçek gücünü hissedemezsin. Bunun tam tersi de daha ucuz bir arabayla pilotun iyi ise virajlı bir yol yarışında Ferrariyi bile geçebilirsin (eğer Ferrari’nin pilotu zayıf ise). Biz geçen sene sadece iyi bir takım kurgusunu değil saha içinde iyi bir koçu da seyrettik. Genel Koordinatör Murat Tümer onu anlatmak için her halde başka bir sayfa ayırmak lazım… Neredeyse basketbolun her seviyesinde büyük katkılar sağlamış bence ansiklopedi gibi bir insan…Okumayı bilirsen sonsuz bilgiye erişebileceğin bir kayna… Genel Koordinatör yardımcısı Erhan Ayaz özellikle Kıbrıs’ın basketbolda profesyonel seviyede temsil edilebilmesi için yıllardır tüm yüreğiyle çalışan biri, bunun yanında YDÜ’de Ögretim görevlisi ve kendisinin Türk dış politikası ve Avrupa Birliği dış politikası hakkındaki yazılarını da yakınen takip ediyorum. Tek tek yazmam gereken çünkü hepsinin bu başarıda çok önemli payı olduğuna inandığım bir ekip ama ne yazık ki gerçekten çok uzun bir yazı olacağından kendilerinin sadece isimlerini paylaşabileceğim. Bu büyük başarının mutfağında Genel Menajer Vedat Kalkan, Yardımcı antrenörler Emre Vatansever ile Ferhat Şahin, Takım Menajeri Derin Yener, Kondüsyoner Enis Baş, Masör Burak Canlısoy, Fizyoterapist Berivan Kılıç, Malzeme Sorumlusu Hasan Bulat ve her maçta takımın emeklerini resimleyen güzel insan Fehmi Özgüler… Bu kadar geniş kadro Türkiye’de belki 2-3 kulübümü zde vardır. Bu da YDÜ’nün yöneticilerinin yaptıkları işte ne kadar profesyonel ve vizyonlarının ne kadar geniş olduğunun bir kanıtı adeta: “Hiçbir başarı tesadüf değildir”

Bahar Çağlar, Olcay Cakır Turgut, Cansu Köksal, Quanitra Hollingsworth

Bahar Çağlar: YDÜ’nün diğer Türk oyuncuları gibi gecen sezon çok iyi bir performans sergiledi. Zafer hocanın ona 3 numara pozisyonunda ciddi süreler vermesi hem rakiplere match-up sorunu yaratırken aynı zamanda boyalı alanda uzun bir beş ile oynama şansı tanıdı. 3 uzunlu sistemi uzun zaman kendi takımlarımda oynatmış bir coach olarak Bahar bu sistemler için altın değerinde bir oyuncu özellikle short corner ve high post civarlarından yüksek yüzdeli şut isabeti onu daha da değerli hale getiriyor. Bunlar tamam ama bence en büyük katkıyı ve gelişimini savunma direncini bir üst kademeye çekerek yaptı. Bu sezon da Zafer hocayla beraber detayların daha üstünde durarak çalışması halinde belki de kendi hedeflediği seviyelerin de üstüne çıkacak bir yetenek…

Olcay Çakır Turgut: Bazı koçlar vardır bazı oyuncuları listelerinin en başlarına koyarlar. Olcay benim için öyle bir oyuncu, beraber çalışma fırsatım olmadı ama bir gün olursa çekinmeden 1 numara pozisyonunu emanet edebileceğim bir oyuncu… Yıllardır özellikle Birsel Vardarlı gibi bir point guard ile çalışması eminim ki ona çok şey kazandırmıştır. Bir oyun kuruc uda benim için en önemli özelliklerden biri saha görüşü bu da Olcay’da üst düzeye çok yakın. Her sene şut yüzdelerini yukarı çeken ve her sene basketbolunun istikrarlı bir biçimde ilerlemesi başka bir artı özelliği. Bu istikrarla devam etmeli Olcay çok özel ve değerli bir oyuncu Türkiye için. Her oyuncu için bireysel gelişimin sonu yoktur bu konuya emek harcamaya devam etmel. Zafer hoca da en kritik yerlerde Olcay’a şans vererek oyuncusuna olan güvenini gösteriyor zaten…

Cansu Köksal: Yeteneklerini tartışamayacağımız kaliteli bir Türk oyuncu geçen sezon rakibe baskı yapan, rakibin top kayıpları üzerinden gerekirse erken şut kullanan daha çok atletizimin ön plana çıktığı ve hızlı basketbol felsefesini benimsemiş bunu da sahaya iyi yansıtmış bir ekipten geldi.Bu sezon Zafer hocanın sistem basketboluna uyum süreci onun için önemli… Eminim ki bu süreci kolayca atlatacak ve sezona çok hazır bir biçimde girecektir. Özellikle birçok kulvarda mücadele edecek bir kulüp için Cansu’nun performansı özellikle Türkiye ligi için çok önemli olacaktır.

Q: Geçen sezon Türkiye’deki en iyi performansını sergiledi. Zafer hocayı tebrik etmek lazım… Q’dan %100 üzerinde bir performans aldı. Bu da kendisine olan beklentileri bir üst düzeye çekmemize sebep oldu. Zayıf olduğu bir yönü kolay faullemesi ve boyalı alan dışından şutlarıydı ama gözüken teknik ekip buna da yoğunlaşmış ki gözle görülür şekilde gelişim gösterdi. Özellikle tepede yaptığı screenler sonrası çok çabuk devrilmesi birçok yavaş ayaklı uzunlarla oynayan takımlar için büyük sıkıntı oldu. En büyük sıkıntısı erken faul problemiydi bunu da rotasyon genişliği sayesinde geride bırakan Q takımının başarılarında büyük pay sahibi oldu.

Kayla Mcbride , Courtney Vandersloot , Elin Eldebrink, Ann Wauters, Kim Mestdagh

Kayla Mcbride

Türkiye’ye iyi bir oyuncu olarak geldi ve YDÜ prganizasyonu ile teknik ekip katkılarıyla bir yıldıza dönüşmek üzere… Hırsı, saha içinde aldığı sorumluluk, lider oyun tarzı ile keyif veren bir basketbol izletti bizlere… Bu sezon da aynı duygularla devam etmelidir.

Courtney Vandersloot

Önce YDÜ Başkanı Işık Eyügüngör’ün sonra da Zafer hocanın elini öpmesi gerekir. Bunu yazmamın nedeni iyi oyuncuydu ama bu kadar ön plana çıkmasında onun arkasında her zaman bir duvar gibi duran sahiplenen bu kişilerdi. Geçtiğimiz sezon o da bence Avrupa kariyerinin en iyi sezonunu geçiren oyunculardan biriydi.

Elin Elderbrink
Ondan ne isteniyorsa onu sahaya yansıttı. Çok kritik final serilerinde özellikle kenardan gelip hep takımına bir ivme kazandırdı. Kritik dakikalarda takıma katkısı ve önemli olan kenarda iken bile maça olan konsantrasyonu gerçekten takdire değerdi.

Ann Wauters
Tabii ki geçen sezon aldığı rol ile bu sezon alacağı rol farklı olacak. YDÜ’de bulunan daha geniş uzun rotasyonu onun da daha çok dinlenmesine ve sahada verimliliğinin yükselmesine sebep olacaktır. Tecrübesi ile takımına faydalı olacaktır.

Kim Mestdagh
Dış şutu olan, 2 numarada etkili olabilecek bir oyuncu…. Bekleyip görmek lazım çünkü YDÜ bu sezon her kulvarda şampiyonluk adayı bu takımda özellikle onun pozisyonunda zaman zaman zaman Olcay’ı guard pozisyonunda oynatıp Vandersloot, Elderbrink, Cansu, Kayla gibi isimlerle süreleri paylaşması gerekecek. Daha önceki takımlarında düzenli olarak belli süreleri almış bir oyuncu özellikle antrenmanlarda teknik ekibi inandırmalı ve aldığı şansları iyi değerlendirmeli. Beraber oynamaya alışmış ve başarılı olmuş bir kısa rotasyonu olan bir takıma dahil oldu. Ama şu da bir gerçek hem Avrupa hem Türkiye kulvarında mücadele edecek bir ekipte mutlaka beklediği süreleri bulacaktır, nasıl değerlendireceğini hep beraber göreceğiz.

Türkiye kadın basketbolunda ve Avrupa’da kendine en üst düzeyde kısa bir sürede yer edinmeyi başaran profesyanel bir organizasyon umarım güzel bir örnek olur ve yeni oluşumlarda Türk basketboluna renk gelir. Kendilerine de Türkiye ve Avrupa yolculuklarında yürekten başarılar diliyorum.

EKİN BAŞ – PROFESYONEL BASKETBOL KOÇU
ekinbas@gmail.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ