$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,91 / Satış: 3,92

YDÜ’de Başarının Baş Mimarı: Işık Eyigüngör

YDÜ’de Başarının Baş Mimarı: Işık Eyigüngör
  • 18.05.2017
Anadolu Yıldızları Spor Klubu
Bir röportajınızda kadroyu kendinizin kurduğunu söylemiştiniz. Bu konuyu açar mısınız?
Geçmişte takım kurgusuna karışmadık ama başarı gelmedi. Sonuçta ben 16 yıldır kadın basketbolunun içindeyim ve yabancılar da dahil tanımadığım oyuncu hemen hemen yok. Bu sene transferi ben ve arkadaşlarım yaptık. Zafer Kalaycıoğlu ile anlaşırken de “Kadromuz bu.” dedik. O da çok iyi bir kadro kurmuş olduğumuzu belirtip göreve başladı. 10 yeni oyuncunun birbirleriyle uyum sağlaması elbette bir süreç alacaktı. Zafer Kalaycıoğlu ve asistanlarının, teknik koordinatörümüz Murat Tümer’in çok iyi çalışmasıyla bu süreci Ocak ayında tamamladık ve ardından başarılar peş peşe geldi. Önce Türkiye Kupasını, daha sonra Eurocup’ı ve KBL’yi şampiyon bitirdik ve böylece transferde nokta atışlar yaptığımız herkes tarafından kabul edildi.
Gelecek sezonun çalışmalarına da erkenden başladınız, nitekim Cansu Köksal’ı kadronuza kattınız. Nasıl bir kadro oluşturacaksınız?
Courtney Vandersooot, Kayla McBride, Elin Eldebrink, Quanitra Hollingsworth, Olcay Çakır Turgut, Bahar Çağlar, Gizem Başaran’ın sözleşmeleri devam ediyor. Kadroyu üç yabancı, bir veya iki Türk’le takviye edeceğiz. Yeni transferlerimiz de takımın dengesini bozmayacak,  karakterli ve deneyimli oyuncular olacak.
Yeni yabancılarınız yıldız statüsünde mi olacak?
Evet. Seneye Euroleague’de oynayacağımız için ciddi takviyeler yapmamız gerekecek. Euroleague’ye girer girmez şampiyonluktan söz edemeyiz ama yine de Final Four hedefiyle bir kadro oluşturacağız. Sezon başında Fenerbahçe ile Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda oynadıktan sonra Euroleague şampiyonu Kursk ile SuperCup için karşı karşıya geleceğiz. Bu maç Kursk’ta veya İstanbul’da oynanacak. Ardından da zorlu lig maratonuna başlayacağız. Kuracağımız kadroyla adımlarımızı ileri atarak yolumuza devam edeceğiz.
Fenerbahçe serisi sırasında iki kez ceza aldınız. Bu cezalar neden geldi?
İlk maçta aldığım darbeye karşı boşa giden bir vurma girişiminde bulunduğum rapora yazılmış. Oysa böyle bir girişimim yoktu ve ben de Tahkim’e başvurdum. 16 yıllık yöneticilik hayatımda ihtar almadım. Camiada herkesle aram da çok iyidir. İkincisi Caferağa’daki ikinci maçtan önce Federasyon yetkilileri, emniyet mensupları ile maçta alınacak önlemler ve benim nerede oturacağım konusunda Protokol Tribünü’nde bir toplantı yaptık. Toplantı sonunda telefonumu düşürmüş olduğumu farkettim  ve Prorotokol Tribünü’nden telefonumu alıp çıktım. Bundan dolayı da 3 ay ceza geldi. Bunun için de Tahkim’e başvuracağım.
Fenerbahçe’nin eski bir yöneticisiniz. Fenerbahçeliler kendilerinden oyuncu almasından dolayı size kızgın. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?
Oyuncunun sözleşmesi varsa zaten alamazsınız, kulübüyle anlaşmanız gerekiyor. Sözleşmesi biten oyuncuyu bütün takımlar transfer edebilir. Biz de Quanitra ile Olcay’ı Fenerbahçe ile sözleşmelerinin sona ermesinin ardından Yakın Doğu Üniversitesi’ne kazandırdık. İkisi de şampiyonluklarımızda harika katkı verdiler.
BGD ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin birlikteliğini anlatabilir misiniz?

YDÜ tek bir kulüp. Bu konu kamuoyunda yanlış algılıyorlar. Bu bir sponsorluk anlaşması değil, bir vadesi de yok. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan bir ambargo var. Ambargoyu sporla yenmeye çalışıyoruz. YDÜ’nün 7 branşta mücadele eden 1450 lisanslı oyuncusu var. Bu organizasyonun Avrupa’ya açılabilmesi, ambargonun aşılması için şampiyonluklar kazanan YDÜ bir fırsat. Devlet yetkililerine, TBF’ye ve tabii  YDÜ’ye bize sağladıkları olanaklardan dolayı teşekkür ediyoruz. En mutlu olduğum an ise kuşkusuz seyircilerin arasında otururken oyuncularımızın kupayı bizlere getirmiş olmalarıydı.

Büyükçekmece’de Transfer, Galatasaray’da Ayrılık
Süper ligde iki ekipte hareket gerçekleşti.
Büyükçekmece’ye Makedon Şutör
Demir İnşaat Büyükçekmece ilk yabancısını aldı.
Efes’in Gözdesi Takımında Kaldı
Anadolu Efes ile adı anılan koç takımında kaldı.
Efes İstedi, Khimki’ye Gitti
Anadolu Efes'in ilgilendiği isim Rusya'da kaldı.
Süper Ligden Son Gelişmeler
Süper ligin son şampiyonu Fenerbahçe geçen sezon kadrosunda yer alan Kostas Sloukas ve Barış Hersek ile yeniden anlaştı. Her iki oyuncunun ikişer yıllık sözleşmelere...
Sarıca-Diebler Bu Kez Beşiktaş’ta
Ufuk Sarıca eski öğrencisini yanına aldı.
Eski Sancak Oyuncusu Milli Takım’da
A Milli Takım aday kadrosunda eski Sancak SK oyuncusu yer alacak.
Uşak’a Pivot Geldi
Muratbey Uşak yerli kadrosu için hamle yapmaya devam ediyor.
TOFAŞ’a Yeni Yabancı
TOFAŞ yeni transferini açıkladı.
Tartışılan İsim Kaldı (Anadolu Efes)
Anadolu Efes'te geleceği tartışılan isim takımda kaldı ve 2 yıllık yeni sözleşme imzaladı.
BSL’ye Yeni Sponsor
Süper ligin yeni isim sponsoru belirlendi.
Karşıyaka’da Trifunovic Dönemi
Pınar Karşıyaka yeni koçunu açıkladı.
Milli Takım Aday Kadrosu Açıklandı
A Milli Takımımız'ın aday kadrosu açıklandı.
Karesi’nin Lige Çıkışı BEST’in Sonu mu Oldu?  (Özel)
TBL'den bir ekibin çekilmesiyle ilgili şok bir iddia ortaya atıldı.
Daçkalı Oyuncu CSKA’da
CSKA Moskova tanıdık bir ismi kadrosuna kattı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ