$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

YDÜ’de Başarının Baş Mimarı: Işık Eyigüngör

YDÜ’de Başarının Baş Mimarı: Işık Eyigüngör
  • 18.05.2017
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU
Bir röportajınızda kadroyu kendinizin kurduğunu söylemiştiniz. Bu konuyu açar mısınız?
Geçmişte takım kurgusuna karışmadık ama başarı gelmedi. Sonuçta ben 16 yıldır kadın basketbolunun içindeyim ve yabancılar da dahil tanımadığım oyuncu hemen hemen yok. Bu sene transferi ben ve arkadaşlarım yaptık. Zafer Kalaycıoğlu ile anlaşırken de “Kadromuz bu.” dedik. O da çok iyi bir kadro kurmuş olduğumuzu belirtip göreve başladı. 10 yeni oyuncunun birbirleriyle uyum sağlaması elbette bir süreç alacaktı. Zafer Kalaycıoğlu ve asistanlarının, teknik koordinatörümüz Murat Tümer’in çok iyi çalışmasıyla bu süreci Ocak ayında tamamladık ve ardından başarılar peş peşe geldi. Önce Türkiye Kupasını, daha sonra Eurocup’ı ve KBL’yi şampiyon bitirdik ve böylece transferde nokta atışlar yaptığımız herkes tarafından kabul edildi.
Gelecek sezonun çalışmalarına da erkenden başladınız, nitekim Cansu Köksal’ı kadronuza kattınız. Nasıl bir kadro oluşturacaksınız?
Courtney Vandersooot, Kayla McBride, Elin Eldebrink, Quanitra Hollingsworth, Olcay Çakır Turgut, Bahar Çağlar, Gizem Başaran’ın sözleşmeleri devam ediyor. Kadroyu üç yabancı, bir veya iki Türk’le takviye edeceğiz. Yeni transferlerimiz de takımın dengesini bozmayacak,  karakterli ve deneyimli oyuncular olacak.
Yeni yabancılarınız yıldız statüsünde mi olacak?
Evet. Seneye Euroleague’de oynayacağımız için ciddi takviyeler yapmamız gerekecek. Euroleague’ye girer girmez şampiyonluktan söz edemeyiz ama yine de Final Four hedefiyle bir kadro oluşturacağız. Sezon başında Fenerbahçe ile Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda oynadıktan sonra Euroleague şampiyonu Kursk ile SuperCup için karşı karşıya geleceğiz. Bu maç Kursk’ta veya İstanbul’da oynanacak. Ardından da zorlu lig maratonuna başlayacağız. Kuracağımız kadroyla adımlarımızı ileri atarak yolumuza devam edeceğiz.
Fenerbahçe serisi sırasında iki kez ceza aldınız. Bu cezalar neden geldi?
İlk maçta aldığım darbeye karşı boşa giden bir vurma girişiminde bulunduğum rapora yazılmış. Oysa böyle bir girişimim yoktu ve ben de Tahkim’e başvurdum. 16 yıllık yöneticilik hayatımda ihtar almadım. Camiada herkesle aram da çok iyidir. İkincisi Caferağa’daki ikinci maçtan önce Federasyon yetkilileri, emniyet mensupları ile maçta alınacak önlemler ve benim nerede oturacağım konusunda Protokol Tribünü’nde bir toplantı yaptık. Toplantı sonunda telefonumu düşürmüş olduğumu farkettim  ve Prorotokol Tribünü’nden telefonumu alıp çıktım. Bundan dolayı da 3 ay ceza geldi. Bunun için de Tahkim’e başvuracağım.
Fenerbahçe’nin eski bir yöneticisiniz. Fenerbahçeliler kendilerinden oyuncu almasından dolayı size kızgın. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?
Oyuncunun sözleşmesi varsa zaten alamazsınız, kulübüyle anlaşmanız gerekiyor. Sözleşmesi biten oyuncuyu bütün takımlar transfer edebilir. Biz de Quanitra ile Olcay’ı Fenerbahçe ile sözleşmelerinin sona ermesinin ardından Yakın Doğu Üniversitesi’ne kazandırdık. İkisi de şampiyonluklarımızda harika katkı verdiler.
BGD ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin birlikteliğini anlatabilir misiniz?

YDÜ tek bir kulüp. Bu konu kamuoyunda yanlış algılıyorlar. Bu bir sponsorluk anlaşması değil, bir vadesi de yok. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan bir ambargo var. Ambargoyu sporla yenmeye çalışıyoruz. YDÜ’nün 7 branşta mücadele eden 1450 lisanslı oyuncusu var. Bu organizasyonun Avrupa’ya açılabilmesi, ambargonun aşılması için şampiyonluklar kazanan YDÜ bir fırsat. Devlet yetkililerine, TBF’ye ve tabii  YDÜ’ye bize sağladıkları olanaklardan dolayı teşekkür ediyoruz. En mutlu olduğum an ise kuşkusuz seyircilerin arasında otururken oyuncularımızın kupayı bizlere getirmiş olmalarıydı.

Kartal Evinde Dağıldı
Sakarya BŞB deplasmanda rakibini affetmedi.
THY Euroleague’de Son Durum
THY Euroleague'de bir hafta daha tamamlandı.
Fenerbahçe CSKA’ya Teslim
Fenerbahçe Doğuş evindeki maçta yıkıldı.
Anadolu Efes Son Sırayı Sevdi
Anadolu Efes yine bir deplasmanda kaybetti.
Karşıyaka Turu Aldı
Pınar Karşıyaka rövanşta gerekli farka ulaştı.
Banvit Evinde Turladı
Banvit adını çeyrek finale yazdırdı.
Beşiktaş Çok Kolay Elendi
Beşiktaş'tan Avrupa defterine nokta geldi.
Fenerbahçe Sonunu İyi Oynadı
Çok merak edilen maçın galibi Fenerbahçe Doğuş oldu.
Faul Dengeleri Şaştı, Daçka Kazandı
BSL'de önemli maçta Darüşşafaka hakemlerin katkılarıyla kazandı.
Galatasaray Lige Tutundu
Galatasaray kritik maçta sonucu aldı.
THY Euroleague’de Son Durum
THY Euroleague'de hafta bitti.
Banvit İşi Biliyor, Real Madrid Bilmiyor!
Banvit'in gönderdiği oyuncu Real Madrid'e transfer oldu.
Fenerbahçe Son Çeyrekte Vurdu
Fenerbahçe Doğuş deplasmanda son çeyrek performansıyla galip geldi.
Anadolu Efes’te Savunmadan Ses Yok
Anadolu Efes prestij maçında kaybetti.
Banvit Bitirdi Gibi, Beşiktaş Belirsiz
Beşiktaş Sompo Japan ve Banvit kritik maçlara çıktılar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ