$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

YDÜ’de Başarının Baş Mimarı: Işık Eyigüngör

YDÜ’de Başarının Baş Mimarı: Işık Eyigüngör
  • 18.05.2017
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU
Bir röportajınızda kadroyu kendinizin kurduğunu söylemiştiniz. Bu konuyu açar mısınız?
Geçmişte takım kurgusuna karışmadık ama başarı gelmedi. Sonuçta ben 16 yıldır kadın basketbolunun içindeyim ve yabancılar da dahil tanımadığım oyuncu hemen hemen yok. Bu sene transferi ben ve arkadaşlarım yaptık. Zafer Kalaycıoğlu ile anlaşırken de “Kadromuz bu.” dedik. O da çok iyi bir kadro kurmuş olduğumuzu belirtip göreve başladı. 10 yeni oyuncunun birbirleriyle uyum sağlaması elbette bir süreç alacaktı. Zafer Kalaycıoğlu ve asistanlarının, teknik koordinatörümüz Murat Tümer’in çok iyi çalışmasıyla bu süreci Ocak ayında tamamladık ve ardından başarılar peş peşe geldi. Önce Türkiye Kupasını, daha sonra Eurocup’ı ve KBL’yi şampiyon bitirdik ve böylece transferde nokta atışlar yaptığımız herkes tarafından kabul edildi.
Gelecek sezonun çalışmalarına da erkenden başladınız, nitekim Cansu Köksal’ı kadronuza kattınız. Nasıl bir kadro oluşturacaksınız?
Courtney Vandersooot, Kayla McBride, Elin Eldebrink, Quanitra Hollingsworth, Olcay Çakır Turgut, Bahar Çağlar, Gizem Başaran’ın sözleşmeleri devam ediyor. Kadroyu üç yabancı, bir veya iki Türk’le takviye edeceğiz. Yeni transferlerimiz de takımın dengesini bozmayacak,  karakterli ve deneyimli oyuncular olacak.
Yeni yabancılarınız yıldız statüsünde mi olacak?
Evet. Seneye Euroleague’de oynayacağımız için ciddi takviyeler yapmamız gerekecek. Euroleague’ye girer girmez şampiyonluktan söz edemeyiz ama yine de Final Four hedefiyle bir kadro oluşturacağız. Sezon başında Fenerbahçe ile Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda oynadıktan sonra Euroleague şampiyonu Kursk ile SuperCup için karşı karşıya geleceğiz. Bu maç Kursk’ta veya İstanbul’da oynanacak. Ardından da zorlu lig maratonuna başlayacağız. Kuracağımız kadroyla adımlarımızı ileri atarak yolumuza devam edeceğiz.
Fenerbahçe serisi sırasında iki kez ceza aldınız. Bu cezalar neden geldi?
İlk maçta aldığım darbeye karşı boşa giden bir vurma girişiminde bulunduğum rapora yazılmış. Oysa böyle bir girişimim yoktu ve ben de Tahkim’e başvurdum. 16 yıllık yöneticilik hayatımda ihtar almadım. Camiada herkesle aram da çok iyidir. İkincisi Caferağa’daki ikinci maçtan önce Federasyon yetkilileri, emniyet mensupları ile maçta alınacak önlemler ve benim nerede oturacağım konusunda Protokol Tribünü’nde bir toplantı yaptık. Toplantı sonunda telefonumu düşürmüş olduğumu farkettim  ve Prorotokol Tribünü’nden telefonumu alıp çıktım. Bundan dolayı da 3 ay ceza geldi. Bunun için de Tahkim’e başvuracağım.
Fenerbahçe’nin eski bir yöneticisiniz. Fenerbahçeliler kendilerinden oyuncu almasından dolayı size kızgın. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?
Oyuncunun sözleşmesi varsa zaten alamazsınız, kulübüyle anlaşmanız gerekiyor. Sözleşmesi biten oyuncuyu bütün takımlar transfer edebilir. Biz de Quanitra ile Olcay’ı Fenerbahçe ile sözleşmelerinin sona ermesinin ardından Yakın Doğu Üniversitesi’ne kazandırdık. İkisi de şampiyonluklarımızda harika katkı verdiler.
BGD ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin birlikteliğini anlatabilir misiniz?

YDÜ tek bir kulüp. Bu konu kamuoyunda yanlış algılıyorlar. Bu bir sponsorluk anlaşması değil, bir vadesi de yok. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan bir ambargo var. Ambargoyu sporla yenmeye çalışıyoruz. YDÜ’nün 7 branşta mücadele eden 1450 lisanslı oyuncusu var. Bu organizasyonun Avrupa’ya açılabilmesi, ambargonun aşılması için şampiyonluklar kazanan YDÜ bir fırsat. Devlet yetkililerine, TBF’ye ve tabii  YDÜ’ye bize sağladıkları olanaklardan dolayı teşekkür ediyoruz. En mutlu olduğum an ise kuşkusuz seyircilerin arasında otururken oyuncularımızın kupayı bizlere getirmiş olmalarıydı.

Fenerbahçe’ye Bjelica Şoku!
Fenerbahçe'ye ilgilendiği eski oyuncusundan şok haber geldi.
Banvit’e Bir Yabancı Daha
Banvit bir yabancı transferi daha yaptı.
Bahçeşehir’e İspanyol Guard
Bahçeşehir Koleji önemli bir transfer yaptı.
Karşıyaka’dan Doğru Seçim
Pınar Karşıyaka flaş bir hamle yaptı.
Fenerbahçe’ye NBA’den Oyuncu
Fenerbahçe'ye NBA'den bir transfer geldi.
Banvit’in Yeni Koçu Açıklandı
Kadrosunu büyük oranda kuran Banvit koçunu da belirledi.
Efes’in Yapamadığını Panathinaikos Yaptı
Önemli skorer Avrupa'ya döndü.
BSL’nin Yeni Ekibine İki Transfer
BSL'nin yeni takımı iki transfer yaptı.
Daçka’da Bir Kötü, Bir İyi Hamle
Cory Jefferson’ı alarak yabancı transferinde olumsuz yöndeki istikrarını bozmayan Darüşşafaka bir genç isminin sözleşmesini ise 2 yıl daha uzattı. Yabancı...
1 Ay Önce Yazmıştık: Bursaspor Süper Lige
Sitemizin 17 Haziran 2018 tarihinde yazdığı ‘Bursaspor Süper Lige mi?’ şeklindeki haber gerçek olabilir. Eskişehir Basketbol’un ardından Trabzonspor da ülkemizde...
Uyanın: Basketbolumuz Batıyor (Özel)
Türk Basketbolu adeta kan ağlıyor.
Anadolu Efes’e Akıl-Sır Ermiyor
Anadolu Efes kötü transferlerine bir yenisini ekledi.
Rakiplerimiz Belli Oldu (Şampiyonlar Ligi)
Temsilcilerimizin rakipleri belli oldu.
Eski Beşiktaşlı Tofaş’ta
Beşiktaş'tan ayrılan oyuncu Türkiye'de kaldı.
Fenerbahçe ve Efes’e Şok Haber: O İsim İsrail’de
Fenerbahçe ve Anadolu Efes'in gözdesi isim İsrail'e transfer oldu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ