Lucie Melek Bouthors Röportajı

Lucie Melek Bouthors… Fransa’da başlayıp Türkiye’de devam eden ve ardından Fransa’ya dönüş yapan bir kariyer… Ciddi bir Süper lig deneyimi bulunan Lucie tüm sorularımıza içtenlikle yanıt verdi. İşte o röportaj…

1- Lucie Melek Bouthors kimdir?

Annem Türk, babam ise Fransız… Basketboldan çok keyif alan biriyim. 21 yaşından beri Türkiye’de bulunuyorum.

2- Basketbola nasıl başladınız?

Basketbola 6 yaşında Fransa’da başladım. Ailemde başka sporcu yok. Sokakta oynarken sevdiğim basketbola ardından bir kulübe yazılarak resmen adım atmış oldum.

3- Türkiye macerası nasıl başladı?

Fransa’da Milli takımlarda oynarken Türkiye Milli Takımı’nın koçlarından Aziz Akkaya beni çok beğenip Beşiktaş’a transfer etti.

4- Beşiktaş kariyerinizdeki ilk Türk takımıydı. İlk geldiğinizde ne zorluklar yaşadınız?

İlk başta çok zorlandım. Fransız basketbolu daha disiplinli ve düzenliydi. Türkiye’de daha serbest bir basketbol var. Bu durum her yönden kendimi geliştirmeme katkı sağladı ancak diğer yandan zorlanmama da neden oldu.

5- Beşiktaş günleriniz hakkında başka neler söylemek istersiniz?

Beşiktaş büyük bir camia ve bana çok katkısı oldu. Özellikle Beşiktaş sonrasında birçok önemli takımda oynadım. Süper ligde Hatay, Ankara TED, AGÜ, Osmaniye, Yakın Doğu, Girne, ASKİ ve Adana BK… TKBL’de ise Edremit BLD Gürespor ve Antalya 07’de oynadım.

6- Uzun süre Süper ligde forma giydin. TKBL’ye adapte olmakta zorluk yaşadın mı?

Evet tanımadığım bir ligdi, bu yüzden bir adaptasyon süreci oldu. Yeni oyun stili, yeni oyuncular vardı. Farklı bir deneyimdi diyebilirim.

7- TKBL sana neler kattı?

Keyifli bir lig olduğu, seviyesi her geçen gün yükselen bir lig… Bazı takımlar daha çok aile olmak yönünde bazıları da  Süper lig gibi daha profesyonel. Her ligin zorlukları ve avantajları var. Her gün yeni bir deneyim öğreniyorum ve bunun tadını çıkarıyorum.

8- Yeniden Fransa’ya döndünüz. Bu kararı almak zor olmadı mı?

Tabii ki hayatini değiştirecek kararlar almak her zaman zordur. Artıları ve eksileri tartmak gerekiyor. Herkes böyle kararları alamaz ama bu kararı verdim. Çekinmeden bu seçimi yaptım. Ayrıca Fransa’nın düzenini özlemiştim. Bu durum da kararımı etkiledi.

9- Bir gün yeniden Türkiye olur mu?

Neden olmasın, nerede mutlu ve keyifli olursam onu tercih ederim. Fransa ve Türkiye ikisi de kendi ülkem ve ikisi de içimde yaşıyor.

10- Son sözleriniz neler olur?

Sitenizin basketbola verdiği katkılar ve beni ağırladığınız için çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir