Şemsettin Baş Röportajı

Türk basketbolunda en çok hatırlanan oyunculardan Şemsettin Baş… Tofaş ile adı sıkça yan yana anılan oyuncu saha içerisinde hem sertlik düzeyi yüksek bir oyuncu hem de şutör bir isim olarak bilinirdi. Koçluğu da oyunculuğu gibi agresif yönü ağır basan şekilde oldu. İşte Baş’ın röportajı…

1- Şemsettin Baş’ın geçmiş kariyeri hakkında bilgi alabilir miyiz?

1973 yılında İstanbul’da doğdum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Basketbola ilgim ilkokul 5.sınıfta başladı, ardından Tekelspor’un seçmelerine katıldım. 1986 yılında başlayan kariyerim sırasıyla NETAŞ, Paşabahçe, Tofaş, Karşıyaka, Saratov, Galatasaray, Telekom ve tekrardan Galatasaray olarak toplam 20 yıllık bir kariyer…

2- Sizi siz yapan yıllarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Çok zorluklar yaşadık. Ulaşım, malzeme ve salon gibi… Benim için ulaşım özellikle çok zordu. Her gün Kartal ile Kadıköy arasında gidip geliyordum.

3- Kendinizi agresif biri olarak tanımlayabilir misiniz?

Agresiften ziyade saha kenarındayken oyuncularımın performanslarının altında kaldığında biraz tepki gösteren bir koç olarak biliniyorum.

4- Koçluğunuzun ilk yıllarında Bursaspor önemli bir yer tutuyordur sanırım…

Bursa şehri ve Bursaspor her zaman benim için farklı yere sahiptir. Bursaspor yıllarımdan sonra kime güvenip güvenilmeyeceğini kimlere değer verilip verilmeyeceğini çok net şekilde anladım. Özel tecrübeydi diyebilirim.

5- Bir gün yeniden Bursaspor olur mu dersiniz?

Neden olmasın…

6- Romanya tecrübeniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Romanya’da çalışma fırsatı da elde ettim. Romanya basketbolun geliştiği bir ülke… Ancak şunu söyleyebilirim ki, yurt dışında en büyük fark antrenörler ikili ilişkileri ile değil yaptıkları işlerle değerlendiriliyor.

7- Kişisel hedefleriniz nelerdir? 

Benim öncelikli hedefim basketbol sevgimin azalmaması, bunun yanında doğru takım doğru hedefler ve öğrenmek isteyen bir oyuncu grubuyla çalışmak amacındayım. Bulunduğum yerde hedefim daima en üst noktadır.

8- Eklemek istedikleriniz var mıdır?

Fikirlerimi anlatma ortamı sağladığınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir