$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

Demirel’den TBF’ye Mesaj

TBF’nin eski Başkanı Turgay Demirel’den bir açıklama geldi.

Demirel’den TBF’ye Mesaj
  • 23.05.2019
CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU
Turgay Demirel’den şu açıklama geldi:
1992 yılında başladığım TBF Başkanlığı görevine 6 kez seçilerek 23 yıl süreyle ülkeme ve Türk sporuna hizmet ettim. Bu süreç içerisinde 1994 yılından itibaren FIBA Avrupa ve Dünya yönetimlerinde seçildiğim çeşitli görevlerden sonra, 2014 yılından itibaren FIBA Avrupa Başkanı, FIBA Dünya Başkan yardımcısı ve icra kurulu üyesi olarak dünyanın en önemli spor dallarından birinde ülkemi başarıyla temsil ettim. Bu hafta Münih’te yapılacak seçimli FIBA Avrupa Genel Kurulu öncesi 8 üye basketbol federasyonu tarafından yeniden FIBA Avrupa Başkanlığına aday olarak gösterildim. Herhangi bir uluslararası spor kuruluşunun bu tür seçimlerinde ilk kez karşılaşılan bazı gerçekleri ve ülkem adına olumsuz algı yaratan olayları, genel kurul öncesi kamuoyu ile paylaşmak,  şahsıma pek çok kişi ve medya kurumlarından yöneltilen sorulara bir açıklama yapmak artık kaçınılmaz olmuştur.
FIBA Avrupa Başkanlık seçiminde ilk kez bir aday, birden fazla federasyon tarafından (Fransa, Finlandiya, Azerbaycan, Gürcistan, Arnavutluk, Ukrayna, K. Makedonya, Monaco) aday gösterilmiştir. Yine ilk kez bir başkan adayı, kendi ülkesinin federasyonu tarafından aday gösterilmemiştir. 
 
Diğer iki aday, Belçikalı C. Coomans Belçika basketbol federasyonu tarafından; Sırp aday D. Tomaseviç ise Sırbistan basketbol federasyonu tarafından aday gösterilmiştir. Bu adaylık konusunun daha ilginç olan tarafı ise, Sırp aday D. Tomaseviç’in aday olmaya TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ve yakın ekibi tarafından ikna edilmesi; maddi manevi her türlü olanakların sağlanacağı sözü verilerek ve toplantılar düzenlenerek kendisine TBF olarak tam destek verildiğinin diğer tüm federasyonlara da açıklanmasıdır. Bu durum ve seçim sürecinde yaşanan bu gelişmeler Avrupa basketbol federasyonlarının büyük bir kısmını çok şaşırtan, açıklayamadıkları ve anlayamadıkları bir ortam yaratmıştır. Şöyle ki, bir yanda 23 yılını Türk basketboluna vermiş, onu almış olduğu konumdan çok daha yükseklere “Dünya ikinciliğine” kadar taşımış ve dünyanın en güçlü Federasyonlarından biri yapmış, bir dönem daha seçilme hakkı bulunan “Türk Başkan” ile diğer yanda Sırbistan Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri D. Tomaseviç’i“Turgay Demirel’e” karşı aday olmaya ikna eden, her türlü desteği vereceklerini açıklayan Hidayet Türkoğlu ve başkanı olduğu Türkiye basketbol federasyonu.
 
Seçilmesi ile birlikte, şahsımı karalamak ve itibarsızlaştırmak amacıyla pek çok asılsız yalan haberler üreten bu kişiden ve ekibinden zaten herhangi bir destek görmeyeceğimi biliyor  ve  beklemiyordum. Ancak böyle bir milli meselede, başka bir ülkeden aday çıkarmak için bu kadar gayret sarf etmeleri, her türlü desteği vereceklerini söyleyerek ikna etmeleri ve üstelik bu kişinin Sırbistan basketbol federasyonu genel sekreteri olması,geldikleri noktayı açıkça göstermektedir. Seçime çok az bir zaman kala tüm gayretlerine ve sağladıkları imkanlara rağmen netice alamayacaklarını düşünen Hidayet Türkoğlu ve ekibi, en son hamle olarak kendi e-posta adresinden oy hakkı bulunan 49 federasyona bir mektup gönderme cüretini de göstermiş; bu yazıda “Turgay Demirel’in” adaylığına kesinlikle karşı olduklarını; diğer iki aday ile iyi ilişkiler içinde olduklarını ve desteklediklerini söyleyerek, bu iki adayın bana karşı birleşmesini teşvik etmeye çalışmıştır. Bu son davranışla birlikte tüm bu eylemlerini ifade etmek için kullanılacak kelimenin ne olduğu, herkesin anlayabileceği kadar açıktır.
Bakanlığa’da aktardığım, TBF ve başkanının kabulü ve izahı olmayan bu davranışlarına ve çabalarına rağmen, bu genel kurulda öncelikleri Avrupa basketbolunun doğru yönetilmesi ve basketbolun geliştirilmesi olan federasyonların desteği ile seçilmek için, ülkem adına tek başıma, muhtaç olduğu kuvveti nereden alacağını bilen bir Türk vatandaşı olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Ortaya çıkacak her sonucun kendim ve milletim adına hayırlı olacağını peşinen kabul ediyorum.

Türk sporunu uluslararası arenada bu kadar üst düzeyde temsil etmekte olan çok az sayıdaki kişilerden biri olarak, bu durumu kamuoyu ile paylaşmak,konu hakkında bilgilendirmek ve şu soruyu sormak istiyorum: Ülkemizin, özellikle son zamanlarda milli değerlerine sahip çıkmaya ve yeni değerler yaratmaya çalıştığı bir ortamda, sahip olduğu milli değerleri yok etmeye yönelik davranışları açıkça yapan TBF başkanı ve ekibinin bu tür davranışları daha ne kadar süreyle görmezden gelinecektir.” denildi.

Efes’e Üçüncü Çeyrek Operasyonu
Final serisi maçına hakemler damga vurdular.
Alemdar ve Genç Koçlarla Başarı (Ormanspor Örneği)
OGM Ormanspor Erkeklerde tarihi bir başarıya imzasını atarak Süper lige yükseldi. Ligde mütevazı bütçeli ekipler arasında yer alan OGM Ormanspor...
OGM Ormanspor Süper Ligde
OGM Ormanspor Süper lig biletini aldı.
Efes ve Ataman’ın Arena Baskını (2-1 Oldu)
Final serisi üçüncü maçında Anadolu Efes kazandı.
Galatasaray’dan Euroleague’e Gitti
Galatasaray oyuncusu Litvanya'ya transfer oldu.
Koç Değerlendirmeleri (Puan Durumu)
Koçların performanslarının değerlendirildiği sayfa...
Milliler’de Beklenmedik Eleme
Milliler'de iki oyuncu kadrodan çıkartıldı.
Berbat Yönetime Micic Darbesi
Final serisinde ikinci maç oynandı.
Kadın Basketbolunda Şike İddiası (Özel)
TKBL'de şok bir iddia ortaya atıldı.
Milli Takımı Oyuncak Yaptılar!
U18 ve U20 Milli Takım kadroları açıklanırken kadroların adaletsizliği ve yapılan tartışmalı oyuncu seçimleri halen konuşulmaya devam ediyor. Son şampiyonalarda...
Ataman Deplasmana Gitmeyecek mi?
Anadolu Efes koçundan maçın ardından açıklama geldi.
İlk Maça Kanarya Damgası (Ataman’a Şok Küfürler)
Final serisinde ilk maçta Fenerbahçe güldü.
Fenerbahçe 3-0 İle Süpürdü
Fenerbahçe Beko finale çıktı.
Anadolu Efes Finale Kaldı
Anadolu Efes finale kaldı.
Fenerbahçe Yine Rahat
Fenerbahçe evinde yine güldü.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ